Kanadyjskie łaziki górą w Chęcinach

MEJ
opublikowano: 08-09-2015, 00:02

W II edycji zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge w Chęcinach, wielkie zwycięstwo odniosły ekipa Kanady. Jej dwie drużyny zajęły I i II miejsce. Honoru faworyzowanych zespołów z Polski broniła Politechnika Białostocka, której ekipa zajęła II miejsce.

European Rover Challenge (ERC) to międzynarodowe zawody skonstruowanych przez zespoły studentów z całego świata robotów- łazików marsjańskich. II edycja konkursu została przeprowadzona 5-6 września br. na terenie Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu w gminie Chęciny.

Miejsce II - #next Team z Politechniki Białostockiej
Wyświetl galerię [1/2]

Miejsce II - #next Team z Politechniki Białostockiej


Zadaniem drużyn było zaprojektowanie i zbudowanie łazika marsjańskiego, przedstawienie jego konstrukcji, następnie zaś rywalizacja w konkurencjach terenowych na które składały się m.in. pobranie próbki gleby, naprawy serwisowe oraz dostarczenie pakietu medycznego rannemu astronaucie. European Rover Challenge to europejska mutacja znanych zawodów łazików-robotów marsjańskich University Rover Challenge, odbywających się w USA.

W klasyfikacji głównej I miejsce w zawodach zajął zespół z kanadyjskiego University of Saskatchewan. Na drugim miejscu uplasował się #next Team- drużyna z Politechniki Białostockiej. Trzecie miejsce zajęła także kanadyjska drużyna McGill Robotics z montrealskiego McGill University.


W tegorocznej edycji wystartowało 26 zespołów z całego świata m.in. z USA, Kanady, Turcji, Indii i Bangladeszu. Polskę reprezentowało aż 13 zespołów, przy czym drużyny z naszego kraju były faworyzowane, bowiem na tegorocznych zawodach University Rover Challenge z 8 najlepszych drużyn, aż 7 stanowiły zespoły z Polski. W I edycji ERC w 2014 roku zwyciężył zresztą zespół z Politechniki Wrocławskiej z łazikiem Scorpio.

Jednak w tym roku, mimo problemów z łazikiem, w Podzamczu wygrał zespół kanadyjski. Drużyna z Politechniki Białostockiej, która zajęła II miejsce, potraktowała ERC jako sprawdzenie konstrukcji swojego łazika; w przyszłym roku chce bowiem wystartować w University Rover Challenge.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu