Kanały TVN (jeszcze) nie dla ATM Grupy

Karol Jedliński
opublikowano: 07-07-2010, 00:00

Stacja ciągle nie daje zgody na serial. Wspólny film też czeka na lepsze czasy.

Zygmunt Solorz-Żak nadal nie zarabia na konkurencji

Stacja ciągle nie daje zgody na serial. Wspólny film też czeka na lepsze czasy.

Przynajmniej od trzech lat wrocławski producent telewizyjny ATM Grupa próbuje nawiązać współpracę z TVN. To jedyna licząca się stacja telewizyjna w Polsce, w której nigdy nie zamieścił żadnej swojej produkcji. Nie pomogło spółce przejęcie Studia A, niegdyś producenta "Kasi i Tomka". Nie pomaga pewnie to, że 10 proc. akcji ATM Grupy kontroluje Zygmunt Solorz-Żak, właściciel Polsatu. Przy czym wrocławska spółka to jeden z potentatów naszego rynku, znany m.in. z "Rancza", "Ojca Mateusza" i "Złotopolskich". Te seriale w ciągu jednego tygodnia przyciągają 16 mln widzów. Ale nie w TVN. Jednak w marcu tego roku wydawało się, że długie podchody mają się ku końcowi.

— Pracujemy już nad nowym serialem obyczajowym dla TVN, a latem zaczniemy kręcić film "Miasto", opowiadający o Powstaniu Warszawskim — deklarował wtedy na łamach prasy Maciej Grzywaczewski, wiceprezes ATM Grupy.

20 mln zł w zamrażarce...

"PB" dowiedział się jednak, że na razie nic z tego. Kolejne podejście do współpracy na linii Warszawa — Wrocław jest w stanie zamrożenia.

— Projekt został przesunięty przynajmniej o rok, ale na pewno go nie odpuścimy. W końcu to my wnosimy scenariusz do filmu — mówi Olga Kwiecińska-Kaplińska z Akson Studio, mającego jako trzeci gracz uczestniczyć w projekcie "Miasto".

Informacje o opóźnieniu filmu o powstaniu potwierdzają TVN i ATM Grupa.

— Zdjęcia do "Miasta" będą kręcone najwcześniej w przyszłe lato, bo w tym roku już nie zdążymy — przyznaje Maciej Grzywaczewski.

Tymczasem powstała już spółka Film Miasto, w której ATM, TVN i Akson po równo podzielą się udziałami. Co więcej, do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w zeszłym tygodniu trafił wniosek o zgodę na wspólny biznes. Według informacji "PB", budżet filmu ma wynieść około 20 mln zł. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się jednak, że sprawa rozbija się właśnie o fundusze. TVN, mocno redukujący koszty w ostatnim roku, nie zdecydował się na start "Miasta".

...a dziewczyna czeka

Podobną niepewność widać w przypadku serialu.

— Kupiliśmy licencję od kanadyjskiej firmy, jednak nie zaczęliśmy produkcji, bo nie mamy sfinalizowanych umów. TVN to wymagający partner — zastrzega wiceprezes ATM Grupy.

— Rozmowy dotyczące serialu produkowanego przez ATM z przeznaczeniem na naszą antenę wciąż trwają — dodaje Karol Smoląg z TVN.

Kiedy więc zobaczymy pierwszy, 13-odcinkowy sezon serialu? Nieprędko, ale zapewne ATM nie popuści, bo w grę wchodzą spore pieniądze, które już wyłożyło. Za kilkuletnie prawa do takiego formatu płaci się po około 10 tys. dolarów za odcinek. W sumie więc może chodzić o 130 tys. dolarów. Do tego dochodzi koszt produkcji jednego odcinka, który wynosi około 0,5 mln zł. To jak na polskie standardy całkiem sporo. Dlatego też istnieje zagrożenie, że saga o młodej dziewczynie z dużego miasta, której pewnego dnia życie przewraca się do góry nogami, będzie musiała poczekać na lepsze czasy.

Rozkwitnąć na Polsacie

ATM Grupa od kilkunastu lat produkuje programy zarówno dla Polsatu, jak i TV4. Zaczęło się od "Telewizyjnego biura śledczego", pierwszego w historii ATM programu cyklicznego dla Polsatu. Rok później ruszyła produkcja sitcomu "Świat według Kiepskich". Zygmunt Solorz-Żak, właściciel Polsatu, w akcjonariacie ATM Grupy pojawił się w 2005 r., kiedy to objął prawie 11-procentowy pakiet akcji. Do dziś jego zaangażowanie w spółkę jest podobne. To oznacza, że co roku bierze udział w dywidendzie wypłacanej przez ATM. Za 2009 r. dostał z tego tytułu około 740 tys. zł, a za 2008 r. blisko 1,5 mln zł. Rynek spekuluje więc, że dystans TVN do ATM może brać się także z niechęci do napędzania zysków konkurencji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karol Jedliński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kanały TVN (jeszcze) nie dla ATM Grupy