Kandydaci są opieszali w przygotowaniach do UE

Małgorzata Safuta
17-07-2003, 00:00

Czechy, Cypr, Malta i Estonia są liderami w przygotowaniach do absorpcji unijnej pomocy po integracji — twierdzi Komisja Europejska. Bezsprzecznymi maruderami okazali się Słowacy i Łotysze, choć to mała pociecha.

Polska wraz ze Słowenią, Węgrami i Litwą znalazła się w grupie państw średnio przygotowanych prawnie i organizacyjnie do przyjęcia funduszy strukturalnych i spójności z UE na nadrobienie zaległości m.in. w dziedzinie infrastruktury transportowej i ochronie środowiska oraz walki z bezrobociem. Do wzięcia jest łącznie 12,5 mld EUR do 2006 r. Według raportu opublikowanego przez Komisję Europejską (KE), gorzej od Polski wypadła jedynie Słowacja i Łotwa, znacznie bardziej zaawansowane w przygotowaniach są Czechy, Cypr, Malta i Estonia.

Słowacji i Łotwie raport zarzuca poważne niedociągnięcia w narodowym programie przygotowania do przyjęcia unijnych funduszy oraz niedostateczne regulacje prawne dotyczące zamówień publicznych, a także brak zadowalającej współpracy między poszczególnymi ministerstwami. W krajach tych nie jest też jasna struktura podziału odpowiedzialności i kompetencji między instytucją zarządzającą projektami i nadzorującą ich wykonaniem a instytucją wypłacającą pieniądze.

— Komisja nie może wystawiać czeku in blanco. Nie może też zgodzić się na to, by ta sama osoba zatwierdzała projekty, weryfikowała postęp prac i płaciła — twierdzą eksperci KE.

Polsce autorzy raportu wytknęli przede wszystkim brak spójnej, całościowej strategii budowy sieci autostrad i dróg. To, co dostali od polskich urzędników, to, ich zdaniem, zlepek pojedynczych projektów. Podkreślili niedostateczne zaangażowanie resortu infrastruktury.

— Sieć dróg jest krwiobiegiem gospodarki, jeśli nawet Polska zaproponuje bardzo korzystne warunki ewentualnym inwestorom, zniechęcą się, gdy będą mieli kłopoty z dojazdem — twierdzi jeden z autorów raportu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Safuta

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Kandydaci są opieszali w przygotowaniach do UE