Kapitalizacja wzrośnie o 30 proc.

Rozmawiał Kamil Kosiński
opublikowano: 31-10-2014, 00:00

3 pytania do szefa GPW

3 PYTANIA DO PAWŁA TAMBORSKIEGO, SZEFA GPW

 1 Odnoszę wrażenie, że nowa strategia oznacza dalszą marginalizację polskich inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych, dla ich dobra, czyli zwiększenia płynności obrotu i nakłonienia większej ilości spółek o znaczeniu regionalnym do zaistnienia w Warszawie…

Nowa strategia stawia na pierwszym miejscu interes wszystkich inwestorów. Chodzi o to, byśmy mieli ich znacząco więcej i byśmy celnie odpowiadali na ich potrzeby. Musimy pamiętać, że płynność przyciąga płynność. Obecnie mamy bardzo aktywnych inwestorów indywidualnych i jak się okazało, nadal relatywnie silne OFE. Jest pewna określona liczba nowych polskich inwestorów, którzy mogą być zainteresowani inwestowaniem na GPW. Z drugiej strony, inwestorzy zagraniczni obecni w Polsce to tylko wierzchołek góry lodowej, nawet jeśli brać pod uwagę tylko tych największych. Silnie obecne są u nas fundusze inwestujące na rynkach Europy wschodzącej, ale sytuacja jest już zupełnie inna, jeśli mówimy o globalnych funduszach rynków wschodzących czy funduszach inwestujących w konkretne branże. Mówimy o wprowadzeniu na nasz rynek dużego zasobu nowego kapitału, aby cały rynek mógł rosnąć.

2. Zakładając, że strategię uda się w pełni zrealizować, o jakim zastrzyku kapitału mówimy?

Kapitalizacja giełdy powinna rosnąć szybciej niż polski PKB. Jeśli PKB będzie rósł o 2-3 proc. rocznie, to uwzględniając procent składany kapitalizacja notowanych spółek powinna w ciągu sześciu lat urosnąć o ok. 30 proc.

3. Jeszcze raz załóżmy, ze strategię uda się w każdym wymiarze zrealizować. Jakie będą proporcje rynku finansowego i towarowego w biznesie GPW w 2020 r.?

Obecne proporcje zostaną utrzymane. Udział rynku towarowego może się zwiększyć, ale w 2020 r. udział rynku finansowego w przychodach grupy będzie na podobnym poziomie co obecnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rozmawiał Kamil Kosiński

Polecane