Kara dla Apple i Samsunga za spowalnianie telefonów

opublikowano: 24-10-2018, 14:34

Włoski urząd do spraw konkurencji nałożył na Apple i Samsunga odpowiednio 10 i 5 mln EUR kary w związku z „zaplanowanym” przez koncerny „postarzaniem” swoich smartfonów, informuje agencja AFP.

To pierwszy wyrok w związku z pojawiającymi się na całym świecie oskarżeniami firm o promowanie aktualizacji systemów operacyjnych powodujących spowolnienie starszych modeli telefonów, co miało motywować do zakupu ich nowszych modeli.

W wyniku dochodzenia przeprowadzonego przez włoskie organy ustalono, że „Apple i Samsung stosowały nieuczciwe praktyki handlowe”, czytamy w oświadczeniu.

Aktualizacje systemu operacyjnego „powodowały poważne usterki i znacznie ograniczało wydajność, co przyspieszało wymianę telefonu.

Samsung poinformował właścicieli Note 4, by zainstalowali nową wersję systemu Google Android stworzonego z myślą o nowszym Note 7, a który spowalniał starszy model.
Podobnie Apple powiedział właścicielom iPhone 6, by zainstalowali system stworzony dla iPhone 7, co doprowadziło do podobnej sytuacji.

Ponadto Apple nie poinformował swoich klientów o „istotnych” cechach baterii litowych stosowanych w jego telefonach, w tym o ich średnim czasie życia i możliwości jego wydłużenia, co przełożyło się na większą wysokość kary niż w przypadku Samsunga.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu