Kartele trafią pod unijną lupę

Mira Wszelaka
opublikowano: 03-12-2003, 00:00

Komisja Europejska z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów będą wspólnie kontrolować... siedziby przedsiębiorców.

Walka z kartelami oraz ochrona praw konsumentów w świetle nowych przepisów dostosowujących polskie prawo do unijnego były głównym przedmiotem rozmów Philipa Lowe’a, dyrektora generalnego ds. konkurencji Komisji Europejskiej (KE), oraz Cezarego Banasińskiego, prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

— Kartele są szkodliwe, gdyż działają przeciwko konsumentom oraz konkurencji na rynkach. Od 1 maja 2004 r. wchodzą w życie nowe przepisy o ochronie konkurencji, co oznacza, że każde państwo członkowskie będzie mogło stosować równolegle te przepisy — podkreśla Philip Lowe.

Popatrzą na ręce...

Proponowane w zmiany w ustawie antymonopolowej dotyczą m.in. kontroli przeprowadzanych w siedzibie przedsiębiorcy. Od 1 maja 2004 r. KE uzyska prawo do samodzielnego przeprowadzania kontroli w siedzibach polskich przedsiębiorców. Może jednak liczyć na pomoc UOKiK.

— W tego typu przypadkach urząd zobowiązany jest do zapewnienia pomocy, np. uzyskania sądowego nakazu przeszukania, a także asysty policji, jeżeli zajdzie taka potrzeba — mówi prezes UOKiK.

W ciągu ostatnich kilku lat krajowe organy antymonopolowe UE przeprowadziły na żądanie KE lub innego kraju w sumie kilkadziesiąt kontroli. Najwięcej firm wzięto pod lupę w Danii (27), Niemczech (9) i Francji (5).

...i wybaczą donosicielom

Zgodnie z rozporządzeniem 1/2003, które w pewnym sensie jest matrycą dla przygotowywanej noweli, sądy krajów członkowskich nie mogą wydać orzeczenia sprzecznego z decyzją KE podjętą na podstawie przepisów unijnych. W razie wątpliwości co do wykładni prawa wspólnotowego, sąd może zawiesić postępowanie i skierować pytanie do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Nowelizacja ustawy zakłada także zaostrzenie kar za naruszenie przepisów do 50 mln EUR (zamiast 5 mln EUR) oraz odstępstwo od karania lub złagodzenie kary dla przedsiębiorcy, który uczestniczył w zmowie, ale zdecydował się na współpracę (zasada leniency). Nowela wprowadza także zmiany dotyczące kontroli koncentracji, gdzie podstawowym kryterium byłby obrót przedsiębiorcy, a nie — jak do tej pory — udział w rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kartele trafią pod unijną lupę