Kary za JPK po terminie

opublikowano: 20-08-2018, 22:00

Do złożenia danych z ksiąg podatkowych może być wezwana nie tylko mikrofirma, ale też jej kontrahent — przypomina resort finansów.

Organy podatkowe mogą wzywać już także najmniejszych podatników do przesyłania w postaci jednolitych plików kontrolnych (JPK) różnego rodzaju danych w związku z prowadzonymi postępowaniami, czynnościami sprawdzającymi oraz kontrolami podatkowymi, a także celno-skarbowymi. Fiskus może zażądać od mikro, małych i średnich przedsiębiorców JPK z wyciągiem bankowym, stanem magazynowym, informacjami o wystawionych fakturach, zapisami z podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencji przychodów lub ksiąg rachunkowych.

Dane te służą ocenie prawidłowości wywiązywania się z rozliczania podatku dochodowego. Resort finansów wyjaśnia przy tym, że organ podatkowy może wezwać do przesłania wskazanego rodzaju JPK nie tylko podatnika, ale także jego kontrahenta, jeżeli prowadzi on księgi elektronicznie. Obowiązuje zasada, że JPK na żądanie jest dokumentem wymaganym wyłącznie od przedsiębiorców, których księgowość ma taką formę.

W ocenie Magdy Sławińskiej-Rzemek, eksperta podatkowego w inFakt, może jednak powstać problem, gdy fiskus zażąda JPK_FA, czyli pliku z danymi fakturowymi, od firmy, która wystawia papierowe faktury.

— Jeśli jest ona podatnikiem VAT i rejestry sprzedaży oraz zakupów prowadzi w formie elektronicznej, a faktury wystawia w formie papierowej, to zgodnie z ustawą o tym podatku organ może argumentować, że przedsiębiorca prowadzi księgi przy użyciu programów komputerowych, a więc powinien przedstawić JPK_FA — wyjaśnia.

Jej zdaniem, w innych przypadkach takich problemów nie powinno być.

— Gdy ktoś prowadzi np. papierową podatkową księgę przychodów i rozchodów i otrzyma wezwanie do złożenia JPK_PKPIR, może odmówić. Powinien zareagować na to żądanie, a w odpowiedzi wyjaśnić, że ono go nie dotyczy — twierdzi Magda Sławińska-Rzemek.

Przedsiębiorca będzie miał nie mniej niż trzy dni na przekazanie żądanych plików. Organ podatkowy wskaże dokładny czas. Resort finansów zwraca uwagę, że w uzasadnionych przypadkach (czyli np. gdy trzeba będzie przekazać dużą ilość danych albo w firmie będzie nieobecna osoba odpowiedzialna) przedsiębiorca może zwrócić się o wydłużenie tego terminu. Dzięki temu może uniknąć konsekwencji za nieterminowe dostarczenie JPK.

Za niedotrzymanie terminu grozi kara porządkowa, która w 2018 r. wynosi 2800 zł. Resort przypomina, że może być ona nałożona również na osobę, której przedsiębiorca zlecił prowadzenie lub przechowanie ksiąg podatkowych albo dokumentów będących podstawą zapisów w tych księgach, czyli np. na biura rachunkowe.

JPK można przesłać w formie elektronicznej z potwierdzonym bezpiecznym podpisem elektronicznym lub za pomocą profilu zaufanego, zapisać na nośniku danych (płyta CD/DVD, pendrive) i złożyć w urzędzie skarbowym bądź wysłać pocztą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu