Kateringowy start-up zdobył setkę

Szklany sufit w branży start-upów ma się dobrze. Sukces 62-letniej Stefanii Mallett jest wyjątkiem potwierdzającym regułę

Stefania Mallett nie ma łatwo w branży startupowej. Wprawdzie skończyła studia na prestiżowej uczelni Massachusetts Institute of Technology, ale pod koniec lat 70., więc dla młodych wilków może być kimś z innej epoki. Największą trudnością jest jednak to, że jest kobietą.

EzCater zatrudnia już 470 osób, ale prezes Stefania 
Mallett (w środku) dostrzega perspektywę niemal nieograniczonego 
rozwoju. Jej zdaniem, rynek tylko w USA ma wartość 22 mld USD, a 
przecież firmy zamawiające jedzenie do biura są na całym świecie.
Zobacz więcej

RYNEK BEZ GRANIC:

EzCater zatrudnia już 470 osób, ale prezes Stefania Mallett (w środku) dostrzega perspektywę niemal nieograniczonego rozwoju. Jej zdaniem, rynek tylko w USA ma wartość 22 mld USD, a przecież firmy zamawiające jedzenie do biura są na całym świecie. Fot. EZCATER

Dekadę temu zaczęła rozkręcać start-up kateringowy. To był strzał w dziesiątkę, a konkretnie — w setkę. Przez ostatnie 21 lat założycielka start-upów Stefania Mallett zabiegała o inwestycje typu venture capital (VC), zwykle od białych męskich inwestorów. Pod koniec zeszłego tygodnia sfinalizowała swoją największą transakcję — 100 mln USD na rozwój EzCater — poinformowała agencja Bloomberg.

To najwyższa kwota pozyskana w tym roku przez start-up technologiczny, którego założycielem i prezesem jest kobieta. W maju podobną kwotę zdobyła od inwestorów Shan-Lyn Ma, która rozwija działającą na rynku ślubnym spółkę Zola. Stefania Mallett już wcześniej przyciągnęła do EzCater inwestycje wartości 70 mln USD.

Start-upy to trudne środowisko dla kobiet. Analitycy Bloomberga przyjrzeli się 250 największym transakcjom venture capital w pierwszym kwartale tego roku i okazało się, że tylko w 12 z nich założycielem spółki była kobieta.

W sumie wśród 496 założycieli uczestniczących w tych inwestycjach było zaledwie 45 kobiet, czyli nieco ponad 9 proc. To wzrost w porównaniu z 6 proc. trzy lata temu, ale i tak świadczy o tym, że kasa inwestorów nie płynie do zakładanych przez nie start-upów. Powolne tempo zmian często przypisywane jest demografii VC. Według National Venture Capital Association, mężczyźni stanowią 89 proc. partnerów w firmach tego typu — podkreśla agencja Bloomberg.

EzCater powstał przed dekadą i specjalizuje się w ofercie kateringowej dla firm. Łączy przedsiębiorstwa z lokalnymi restauracjami. Z serwisu korzysta już ponad 60 tys. restauracji, a licznik obsłużonych osób przekroczył 44 mln. O ile jednak zielone punkty oznaczające restauracje zamieniają mapę USA w zieloną wyspę, szczególnie Wschodnie Wybrzeże, to EzCater myśli o ekspansji zagranicznej, a tam zielono jeszcze nie jest.

Serwis TechCrunch informuje, że w ramach ostatniej rundy finansowania pieniądze wyłożyły takie firmy, jak Wellington Management Company, Iconiq Capital i Insight Venture Partners. Według informatorów portalu, EzCater jest wyceniany na 700 mln USD.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu