Kawa za słaba, by wyjść z dołka

Fundusze hedgingowe obstawiają pogłębienie przeceny kawy, po tym jak notowania ziarna zdołały oddalić się od wieloletniego minimum z listopada o zaledwie 5,4 proc.

W ostatni wtorek roku za funt kawy Arabica płaci się w Nowym Jorku 1,19 USD, zaledwie o 5,4 proc. więcej niż na wieloletnim minimum z listopada. To nie przeszkadza funduszom hedgingowym w obstawianiu dalszej przeceny ziarna. Jak wynika z najnowszych danych amerykańskiej komisji CFTC, profesjonalni zarządzający utrzymywali krótkie pozycje netto na rynku kawy już 18. tydzień z rzędu.

Według Rabobank International w przyszłorocznym sezonie zbiory kawy w będącej jej największym producentem Brazylii będą wyższe niż w tegorocznym. Główne obszary upraw w tym kraju będą cieszyć się korzystną wilgotną pogodą, wynika z ostatnich progoz. Do zwiększania produkcji otrzymujących zapłatę w dolarze brazylijskich plantatorów zachęca tymczasem słabość lokalnej waluty (od początku roku dolar umocnił się do reala aż o 46 proc.).

- Wygląda, że na rynku będzie dostatek kawy – komentował w  wypowiedzi dla Bloomberga Michael Smith, prezes firmy brokerskiej T&K Futures & Options.

Według specjalisty presję na zniżki cen ziarna wywiera także przecena ropy, ułatwiająca plantatorom cięcie kosztów. Produkcja kawy wzrośnie także w będącym drugim na świecie producentem Wietnamie, wynika z prognoz rządowych. Od początku roku notowania kawy Arabica spadły o 29 proc.


Notowania kawy Arabica w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane