KAWKA na Dolnym Śląsku

DI
opublikowano: 21-10-2015, 09:53

Z funduszy środowiska popłynie 35 mln zł na inwestycje, które zmniejszą zanieczyszczenie powietrza.

Dzierżoniów, Głogów, Jelenia Góra, Kłodzko, Legnica, Nowa Ruda, Oleśnica, Oława, Polkowice, Strzelin, Szczawno-Zdrój, Świdnica, Wałbrzych, Wrocław, Ząbkowice Śląskie, Zgorzelec oraz uzdrowiska Szczawno-Zdrój, Cieplice-Zdrój i Polanica-Zdrój – w tych miastach monitoring jakości powietrza prowadzony przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu wykazał duży poziom zanieczyszczeń. Sytuację można poprawić. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska we Wrocławiu ogłosił kolejny konkurs w ramach programu KAWKA. Samorządy, w których stwierdzono przekroczenia niebezpiecznych dla zdrowia i życia pyłów PM2,5, PM10 oraz emisji CO2 mogą od środy składać wnioski o pomoc finansową.

Aleksander Marek Skorupa
Zobacz więcej

Aleksander Marek Skorupa

- Dzięki programowi stare piece będą wymieniane na instalacje gazowe, elektryczne, pompy ciepła czy solary. W przypadku rezygnacji z pieców węglowych zapewnimy także środki na podłączanie się do miejskich sieci ciepłowniczych - informuje Aleksander Marek Skorupa, prezes WFOŚiGW we Wrocławiu.

Na Dolnym Śląsku ogłoszono już dwie edycje KAWKI (2013 r. i 2014 r.). Pieniądze są rozdzielane przez gminy. Samorządy powinny złożyć dokumenty do WFOŚiGW we Wrocławiu i jego oddziałów w: Szczawnie-Zdrój, Legnicy i Jeleniej Górze do 30 listopada 2015 r. W I połowie 2016 r. będzie wiadomo, ile pieniędzy trafi ostatecznie na Dolny Śląsk. Wstępnie jest to 35 mln zł. Kwota dofinansowania przedsięwzięć wyniesie do 90 proc. kosztów kwalifikowanych, w tym w formie dotacji: do 45 proc. z NFOŚiGW i do 15 proc. z WFOŚiGW we Wrocławiu. Pozostałe 30 proc. może być udzielane jako pożyczki z WFOŚiGW we Wrocławiu. Ze środków najnowszej KAWKI będzie mogło skorzystać więcej samorządów niż we wcześniejszych jej edycjach. Obecnie mogą aplikować miejscowości liczące powyżej 5 tys. mieszkańców (poprzednio powyżej 10 tys.).

Finansowe wsparcie na walkę ze smogiem w poprzednich edycjach KAWKI było przeznaczone dla Wrocławia, Jeleniej Góry, Legnicy, Szczawna-Zdrój, Nowej Rudy i Świdnicy. Łączna wartość zaplanowanego wsparcia finansowego NFOŚiGW i WFOŚiGW we Wrocławiu w ramach KAWKI I i II w naszym regionie to 65,6 mln zł. 

- W wyniku realizacji dwóch pierwszych edycji programu na Dolnym Śląsku zmniejszy się emisja dwutlenku węgla o 7,5 tysiąca ton w ciągu roku. Do powietrza trafi także mniej niebezpiecznych pyłów: PM10 o 56 ton i PM2,5 o 53 ton w ciągu roku – podsumowuje Aleksander Marek Skorupa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu