KazMunaiGaz powinien zostać współoperatorem złoża w Kazachstanie

INTERFAX
06-09-2007, 11:17

Kazachska państwowa spółka naftowo-gazowa KazMunaiGaz, powinien zostać współoperatorem projektu eksploracji złoża Kaszagan - powiedział kazachski premier Karim Masimow.

"Zgodnie z instrukcjami i dyrektywami wydanymi przez naszego prezydenta, KazMunaiGaz powinien zostać współoperatorem tego projektu" - Masimow powiedział dziennikarzom w Astanie. "Obecnie nie będę mówił o wielkości udziałów, które KazMuniaGaz mógłby objąć w projekcie."

"Uważamy, że bilans ekonomiczny projektu został naruszony i nie jest korzystny dla kazachskiego rządu. Odpowiednie żądania zostały postawione, a negocjacje toczą się w celu rozwiązania tej sytuacji. Jeśli [członkowie konsorcjum Agip KCO] nie zaakceptują kazachskich żądań, mamy plan B, o którym opowiem później" - dodał Masimow.

Władze Kazachstanu informowały wcześniej, że mogą wyrzucić włoski koncern Eni z pozycji operatora złoża Kaszagan, po ogłoszeniu przez koncern decyzji o opóźnieniu rozpoczęcia komercyjnego wydobycia ropy ze złoża z roku 2008 do drugiej połowy 2010 r., oraz podwyższenia wydatków z 57 mln USD do 136 mln USD.

Przedstawiciele kazachskiego rządu szacują straty ekonomiczne Kazachstanu, wynikłe z powodu opóźnienia w komercyjnej eksploracji złoża, sięgną dziesiątków miliardów dolarów.

Rząd Kazachstanu poinformował również, że oczekuje podwyżki udziału w zyskach z produkcji na złożu z 10% do 40%.

Agip KCO szacuje, że wydobywalne zasoby ze złoża Kaszagan wynoszą co najmniej 7-9 mld baryłek ropy, a całe geologiczne rezerwy wynoszą 38 mld baryłek ropy.

Do konsorcjum Agip KCO należą Eni, Total, ExxonMobil, Royal Dutch/Shell, każdy z udziałem 18,52%, ConocoPhilips (9,26%) oraz Inpex i KazMunaiGaz, każdy z udziałem 8,33%.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: INTERFAX

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / KazMunaiGaz powinien zostać współoperatorem złoża w Kazachstanie