KBP protestuje ws. 22 proc. VAT na nowe mieszkania

27-11-2002, 19:54

Kongres Budownictwa Polskiego, który tworzy 21 organizacji pozarządowych związanych z budownictwem zaprotestowało przeciwko ewentualnemu wprowadzeniu od 2004 r. 22-procentowego podatku VAT na nowe mieszkania, materiały budowlane oraz na usługi projektowe i geodezyjne.

- Trzykrotne podniesienie podatku VAT w budownictwie mieszkaniowym od 2004 roku spowoduje drastyczne ograniczenie popytu, bankructwo setek tysięcy przedsiębiorstw produkcyjnych i usługowych oraz wzrost bezrobocia w tym sektorze – głosi komunikat wydany przez Romana Nowickiego, prezesa KBP.

Jego zdaniem, wyższa niż w pozostałych krajach UE stawka podatku VAT spowoduje wzrost cen mieszkań o kilkanaście procent. Nowicki zarzucił rządowi zaniedbanie negocjacji w sprawie obniżenia podatku VAT i doprowadzenie do przesunięcia ich ‘na ostatnią chwilę’.

- Przedstawicielstwo Kongresu zwraca się z prośbą do rządu, aby problem mieszkaniowy i obniżki podatku VAT potraktować z należytą powagą, na skalę prawdziwej tragedii, z którą mamy do czynienia w Polsce – głosi komunikat wydany przez KBP.

Dania, która przewodniczy obecnie Unii Europejskiej, zaproponowała Polsce przyjęcie 7 proc. stawki VAT w przypadku usług budowlanych. Nie obejmuje ona jednak sprzedaży mieszkań.

MD, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / / KBP protestuje ws. 22 proc. VAT na nowe mieszkania