KDPW: aż 140 tys. "nowych" w ofercie PZU

AS
opublikowano: 11-05-2010, 16:11

Nowy rekord. W kwietniu przybyło aż 140 tysięcy rachunków inwestycyjnych. Najwięsze powody do zadowolenia mają: DM  PKO BP, DI BRE, DM BZ WBK czy BM Alior Banku. 

Tak duża zmiana liczby rachunków jest efektem największej w historii polskiego rynku kapitałowego oferty PZU, której wartość przekroczyła 8 mld zł. Na koniec kwietnia banki i biura maklerskie prowadziły w sumie 1.280.372 rachunki.  

- Tak dużego zainteresowania inwestorów nie widzieliśmy na naszym rynku od lat. Nawet oferty takich gigantów jak PKO BP, czy PGNiG nie były w stanie przyciągnąć na rynek kapitałowy aż tylu inwestorów. Liczba prowadzonych przez niektórych brokerów rachunków zwiększyła się nawet o 100 proc., a w ujęciu liczbowym były to wielkości rzędu dziesiątek tysięcy nowych klientów – skomentowała dane Iwona Sroka, Prezes KDPW.

Podczas oferty PKO BP jesienią 2004 roku, której wartość wyniosła 7,9 mld zł, liczba rachunków inwestycyjnych prowadzonych przez Uczestników KDPW wzrosła o ok. 81 tysięcy. Oferta spółki PGNiG z września 2005 roku o wartości 2,6 mld zł spowodowała wzrost liczby rachunków o ok. 20 tysięcy.

- Przy okazji oferty PZU padł także nowy rekord naszego systemu depozytowo-rozliczeniowego kdpw_stream, w którym tylko 7 maja zarejestrowano rekordową liczbę operacji - ponad 358 tysięcy dla rynku kasowego - wynikających w dużej mierze z rozrachunku transakcji na akcjach PZU. Poprzedni rekord kdpw_stream z 24 marca br. wynosił 287 tysiąca rozrachunków dla obu rynków - kasowego i terminowego – powiedziała Iwona Sroka, Prezes KDPW.

System kdpw_stream został wdrożony 3 sierpnia 2009 roku. Implementacja tego projektu znacząco poprawiła efektywność oraz zwiększyła bezpieczeństwo rozliczania i rozrachunku transakcji na rynku kapitałowym. Dzięki wdrożeniu kdpw_stream w sposób znaczący wzrosła wydajność systemu – poprzedni był w stanie realizować do 300 tys. operacji rozliczeniowych dziennie, obecny do około 1 miliona.

- Wdrożenie systemu kdpw_stream w ubiegłym roku otworzyło nowe możliwości dla rynku kapitałowego w Polsce. Szczególnie teraz, w warunkach wzmożonego zainteresowania Warszawską Giełdą poprzez znaczące debiuty oraz rzesz inwestorów krajowych i zagranicznych, możliwości systemu kdpw_stream zapewniają bezpieczne i efektywne rozliczanie wszystkich operacji – dodała Iwona Sroka.


 KDPW: aż 140 tys. KDPW: aż 140 tys. "nowych" w ofercie PZU

Źródło: KDPW, na podstawie informacji przekazanych przez Uczestników.


W ujęciu liczbowym najwyższy wzrost liczby rachunków w kwietniu odnotował Dom Maklerski Banku PKO BP, w którym liczba ta zwiększyła się o 31.586. Drugi w kolejności był Dom Maklerski BZ WBK, którego liczba prowadzonych rachunków wzrosła o 21.159 w porównaniu do marca 2010 r. Na trzecim miejscu pod względem wzrostu liczby prowadzonych rachunków znalazł się Dom Inwestycyjny BRE Banku – wzrost o 16.808 rachunków.

KDPW: aż 140 tys. KDPW: aż 140 tys. "nowych" w ofercie PZU
 
Źródło: KDPW, na podstawie informacji przekazanych przez Uczestników.


Biorąc pod uwagę procentowy przyrost liczby rachunków w kwietniu, największy wzrost odnotował Dom Maklerski BPS – o 133 proc. (wzrost z 587 do 1370 rachunków), zaraz za nim znalazło się Biuro Maklerskie Alior Banku – przyrost o 108 proc. (z 13.336 do 27.793 rachunków) oraz Dom Maklerski PKO BP z 40-proc. wzrostem liczby prowadzonych rachunków (zmiana z 78.616 do 110.202 rachunków).

KDPW: aż 140 tys. KDPW: aż 140 tys. "nowych" w ofercie PZU
 
Źródło: KDPW, na podstawie informacji przekazanych przez Uczestników.


Pod względem liczby prowadzonych rachunków inwestycyjnych w kwietniu na pierwszym miejscu uplasował się Dom Inwestycyjny BRE Banku (218.340), wyprzedzając Centralny Dom Maklerski Banku Pekao SA, w którym na koniec kwietnia było 214.830 rachunków. Na trzeciej pozycji uplasował się Dom Maklerski Pekao SA z liczbą 167.231 rachunków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / KDPW: aż 140 tys. "nowych" w ofercie PZU