KE chce więcej konkurencji w sektorze energetycznym

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 15-11-2005, 18:00

Sektor energetyczny w Unii Europejskiej cierpi na brak konkurencji - zaalarmowała we wtorek Komisja Europejska. Do krajów członkowskich apeluje o większe otwarcie rynku i naprawienie uchybień, które są ze szkodą dla konsumentów.

Sektor energetyczny w Unii Europejskiej cierpi na brak konkurencji - zaalarmowała we wtorek Komisja Europejska. Do krajów członkowskich apeluje o większe otwarcie rynku i naprawienie uchybień, które są ze szkodą dla konsumentów.  

Dowodem, że problem istnieje, są duże różnice cen nośników energii w poszczególnych krajach i niski poziom wymiany pomiędzy krajami UE.

    "Ponadgraniczna konkurencja nie jest na tyle rozwinięta, by konsumenci mieli rzeczywistą alternatywę, jeśli chodzi o dostawców w poszczególnych krajach" - ubolewała na konferencji prasowej w Strasburgu komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes.

    Jej zdaniem 25 rynków funkcjonuje generalnie źle - między innymi dlatego, że kraje nie wcielają w życie obowiązujących unijnych dyrektyw dotyczących gazu i energii elektrycznej. Przewidują one, że do 2007 roku poszczególne rynki zostaną w pełni otwarte na konkurencję z innych krajów UE. Ma to gwarantować odbiorcomswobodę wyboru dostawcy energii elektrycznej i gazu.

    Ale już teraz wiadomo, że na przeszkodzie stoi na przykład źle rozwinięta infrastruktura w zakresie sieci gazociągów i linii energetycznych, czego nie da się naprawić w krótkim terminie. Problemem jest także dostęp do tej infrastruktury dla nowych podmiotów na rynku czy prowadzenie przez firmy podwójnej działalności - produkcji i dystrybucji, co prowadzi do zwyżki cen.

    Kroes zauważyła, że przeszkodą dla konkurencji jest koncentracja udziałów w rynku w rękach największych koncernów; za niepokojące uznała zjawisko, że zwiększają one swoje udziały w firmach z branży w innych krajach UE. Zapowiedziała surową politykę wobec tych przedsiębiorstw, które będą chciały wykorzystać swoją dominującą pozycję na przykład do narzucania cen.

    "Jestem zdecydowana stanąć w obronie europejskiego przemysłu i konsumentów" - powiedziała Kroes.

    Towarzyszący jej na konferencji komisarz ds. energii Andris Piebalgs nie krył jednak, że jakiekolwiek działania podejmowane wobec sektora energetycznego są trudne, zważywszy na jego specyfikę: wysokość nakładów, długoterminowość inwestycji i wreszcie - polityczny wymiar jakiejkolwiek interwencji. Dla władz narodowych energetyka to kwestia nie tylko państwowej suwerenności, ale także społeczna, koncerny zatrudniają bowiemtysiące pracowników i są ważnym zapleczem dla związków zawodowych.

    "Ale jeśli kraje nie wprowadzą rozwiązań przewidzianych w dyrektywach w sprawie gazu i elektryczności, potrzebne będzie bardziej zdecydowane działanie" - powiedział komisarz.

    Na razie Komisja zdecydowała się ogłosić wstępny raport, z którego jasno wynika, co w obecnym stanie rzeczy trzeba poprawić w sektorze energetycznym. Komisja zapowiada, że przyjrzy się bacznie, jak w każdym kraju funkcjonuje zasada otwartości rynku i co władze robią, by wprowadzić unijne rozwiązania w życie. Przeciwko sześciu krajom już w czerwcu wniosła sprawę do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu, uznając poczynione przez nie kroki za niewystarczające. W tej grupie nie ma Polski.

 

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane