KE: Polska przed Trybunał za brak prawa o łączności elektronicznej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-12-2005, 19:06

Komisja Europejska podjęła we wtorek decyzję o pozwaniu Polski przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości za niewdrożenie unijnej dyrektywy dającej klientom sieci telefonicznych prawo do zachowania numeru przy zmianie operatora - dowiedziała się PAP nieoficjalnie ze źródeł w KE.

Komisja Europejska podjęła we wtorek decyzję o pozwaniu Polski przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości za niewdrożenie unijnej dyrektywy dającej klientom sieci telefonicznych prawo do zachowania numeru przy zmianie operatora - dowiedziała się PAP nieoficjalnie ze źródeł w KE.

Źródła te, pragnące zachować anonimowość, powiedziały PAP, że choć decyzja zapadła we wtorek na cotygodniowym posiedzeniu komisarzy, to KE zamierza ją ogłosić dopiero w środę, po oficjalnym poinformowaniu rządu w Warszawie. Na przedpołudnie KE zapowiedziała briefing techniczny dla dziennikarzy w tej sprawie.

Komisja zarzuca Polsce, że użytkownicy telefonów w naszym kraju nie mają prawa do zachowania numeru w przypadku zmiany operatora, ponieważ przepisy w tej sprawie nie zostały wdrożone. Tymczasem już wchodząc do Unii 1 maja ubiegłego roku przepisy te Polska powinna stosować. Zarzut ten Bruksela skierowała do Warszawy kilkakrotnie, marcu, lipcu, a także październiku. Podobne zastrzeżenia KE kierowała też pod adresem Łotwy i Malty.

Pozwanie Polski do Trybunału oznacza, że nie przyniosły efektu dotychczasowe ostrzeżenia i ponaglania. W razie dalszego zwlekania z zastosowaniem się do unijnej dyrektywy Trybunał może zasądzić wysokie kary.

Inga Czerny

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane