KE popiera baterie

  • PAP
opublikowano: 09-12-2019, 22:00

Komisja Europejska (KE) uznała, że 3,2 mld EUR publicznych pieniędzy, które kraje uczestniczące w European Battery Alliance (EBA) chcą wydać na wsparcie badań i innowacji w produkcji baterii do samochodów elektrycznych, jest dozwoloną pomocą publiczną.

Do sojuszu na rzecz rozwoju europejskich mocy produkcyjnych baterii samochodowych zgłosiło się siedem krajów: Belgia, Finlandia, Francja, Niemcy, Włochy, Polska i Szwecja. W projekcie, który zaaprobowała KE, uczestniczy 17 podmiotów z tych państw, w tym małych i średnich firm. W przypadku Polski chodzi o pomoc publiczną wysokości około 240 mln EUR, a beneficjentami mają być m.in. firmy Eneris i Elemental, które chcą zajmować się recyklingiem zużytych baterii i odzyskiwaniem z nich surowców.

Najwięcej pieniędzy w projekt zamierzają włożyć Niemcy — 1,25 mld EUR i Francja — 960 mln EUR. Beneficjentami mają być m.in. BASF, Varta, BMW czy Solvay. W ramach projektu ma powstać m.in. demonstracyjna linia produkcyjna oraz dwie fabryki: we Francji i Niemczech. W założonym w 2017 r. EBA, którego celem jest stworzenie silnego przemysłu zajmującego się produkcją i recyklingiem baterii do pojazdów elektrycznych, jest obecnie ponad 300 firm.

250 mld EUR - tyle rocznie może być wart rynek baterii do samochodów elektrycznych w 2025 r. Członkowie EBA chcą uszczknąć jak największą jego część azjatyckim konkurentom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu