KE przedstawiła projekt nowego kodeksu przejęć

GANT SA
opublikowano: 02-10-2002, 16:00

BRUKSELA (Reuters) - Komisja Europejska przyjęła w środę projekt kodeksu przejęć, który ma pobudzić osłabłą w ostatnim czasie na obszarze Unii Europejskiej aktywność w dziedzinie fuzji. Kodeks zakłada zniesienie większości ograniczeń w sferze transgranicznych transakcji.

Kodeks stanowi jeden z fundamentów planu, który zakłada pełną integrację europejskich rynków kapitałowych w 2005 roku. Jego projekt był pilnie oczekiwany przez kręgi biznesowe szczególnie po tym, jak w ubiegłym roku Parlament Europejski pod intensywną presją Niemiec odrzucił poprzedni kodeks, nad którym prace trwały przez 12 lat.

"Celem tej propozycji jest, by na terenie Unii przejęcia dokonywały się na najlepszych możliwych warunkach dla wszystkich zainteresowanych stron" - powiedział Komisarz UE ds. Rynku Wewnętrznego Frits Bolkestein.

Według źródeł unijnych projekt nie został przyjęty przez aklamację, co może sugerować, że ambitna, pro-rynkowa propozycja może spotkać się z oporem ze strony niektórych państw członkowskich. Według jednego ze źródeł przeciw głosowała Komisarz UE ds. Budżetu, Niemka Michaele Schreyer.

Nowy kodeks, który przedstawiono już po wyborach w Niemczech, by niepotrzebnie nie zadrażniać stosunków z Berlinem, zakłada zniesienie większości sposobów na obronę przed próbą przejęcia, takich jak transfery akcji czy ograniczenia praw do głosu dla niektórych akcji. Struktura europejskich firm ma się przez to stać czytelniejsza.

Jednak z powodu dużej presji ze strony kilku państw członkowskich kodeks podtrzymuje istnienie akcji z wielokrotnym prawem głosu. Nie udało się w ten sposób zrealizować zasady "jedna akcja-jeden głos", która była pierwotnym celem Brukseli.

UE wierzy, że nowy kodeks ożywi aktywność w dziedzinie fuzji i przejęć. Według firmy Thomson Financial liczba fuzji, w które zaangażowane były europejskie spółki spadła w pierwszym półroczu do 4.621 wobec 7.354 w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Bolkestein nazwał propozycję Komisji "umiarkowaną", ale i tak należy oczekiwać, że wywoła ona sprzeciw Niemiec. Nowy kodeks zakłada bowiem, że zarządy spółek będą musiały zwracać się do akcjonariuszy o zgodę na podjęcie kroków przeciwdziałających wrogiemu przejęciu. Poprzednio Berlin zdecydowanie sprzeciwiał się tej propozycji.

By stać się obowiązującym prawem projekt musi uzyskać akceptację kwalifikowanej większości państw członkowskich i Parlamentu Europejskiego.

Według ekspertów proponowany kodeks nie zagraża bezpośrednio niemieckiemu ustawodawstwu federalnemu, które chroni koncern Volkswagena przed próbami przejęcia z zagranicy. Zasada "złotej akcji", która zapewnia bezpieczeństwo VW została jednak zakwestionowana przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Akcje dające podwójny lub wielokrotny głos funkcjonują w kilku krajach Europy i mogą dać akcjonariuszowi kontrolę nad spółką bez względu na to, iloma akcjami dysponuje.

System taki jest popularny między innymi w Szwecji, gdzie 60 procent giełdowych spółek ma różne typy akcji.

Ograniczenie transferu akcji obowiązuje natomiast w Niemczech i dotyczy na przykład grupy medialnej Springera.

Pamiętając o zeszłorocznej, upokarzającej porażce Bolkestein rozpoczął w środę kampanię, która ma mu pomóc w uzyskaniu poparcia dla projektu. Unijny Komisarz przedstawił kodeks w Parlamencie Europejskim.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GANT SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / KE przedstawiła projekt nowego kodeksu przejęć