KE skarci Niemcy za deficyt

Mira Wszelaka
opublikowano: 30-01-2002, 00:00

Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym tygodniu Komisja Europejska oficjalnie skarci Berlin za zbyt duży deficyt budżetowy. Niemieccy dyplomaci chcą temu zapobiec.

Zbyt duży deficyt budżetowy Niemiec zaczyna spędzać sen z powiek nie tylko Berlinowi, ale także Brukseli. Wszystkiemu winne są kryteria określone w pakcie stabilności. Zgodnie z nimi, deficyt kraju UE nie może przekroczyć 3 proc. PKB. Niemcy zaś konsekwentnie zbliżają się do tego poziomu. W ubiegłym roku deficyt wynosił 2,6 PKB. Prognozy KE na 2002 r. podają 2,7 proc., ale ekonomiści nie mają złudzeń co do tego, że może osiągnąć nawet 3 proc. Co będzie dalej — nie wiadomo. Ale KE woli dmuchać na zimne i w tym celu chce wystosować do Berlina oficjalne upomnienie.

— Zastanawiamy się jedynie nad jego formą — czy będzie to tylko rekomendacja czy wręcz ostrzeżenie — podkreśla Anna Diamantopoulou, komisarz ds. polityki socjalnej.

Walka toczy się między obrońcami wiarygodności KE, według której prawo i kryteria powinny być równe dla wszystkich, a tymi, którzy bronią najsilniejszego państwa Unii Europejskiej. Ci ostatni argumentują to potrzebą zmiany kryteriów paktu o stabilności, skoro nawet Niemcy mają problemy z ich wypełnieniem. Jedno jest pewne. Pedro Solbes, komisarz ds. finansowych UE, podkreśla, że brak reakcji KE na wielkość deficytu Niemiec przesądziłby także o przyszłych interwencjach KE wobec innych członków Unii.

Niemieccy dyplomaci mają jednak nadzieję na zmianę postawy KE i próbują szukać poparcia państw, które także mają problemy z rosnącym deficytem. W tym względzie Berlin liczy na przychylność Portugalii, Luksemburga i Francji. Nie jest wykluczone, że przyłączy się do nich Wielka Brytania.

Zgodnie z unijnym prawem, o wszystkim zadecyduje głosowanie ministrów finansów UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu