KE: tak dla poszerzenia piętnastki

Katarzyna Jaźwińska
10-10-2002, 00:00

Komisja Europejska (KE) zarekomendowała Polskę i dziewięć innych krajów do członkostwa Unii Europejskiej w 2004 r. Oprócz Polski pozytywną cenzurkę otrzymały Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry. Inna sprawa, że najwięcej pilnych spraw do załatwienia ma Polska.

— Podkreśliliśmy, że osiągnięcie gotowości do członkostwa wymaga od kandydatów kontynuacji reform i dostosowań. Baliśmy się, że w Warszawie za wcześnie otworzą szampana — uważa jeden z komisarzy.

Przewidziane ramy czasowe rozszerzenia wspólnoty to połowa 2004 r., bowiem przywódcy,, piętnastki’’ zapowiedzieli na szczycie w Nicei, a potem potwierdzili w Goeteborgu i Laeken, że nowi członkowie powinni wziąć udział w następnych wyborach do Parlamentu Europejskiego. A te zaplanowano na czerwiec 2004 r.

Rekomendacje KE mają posłużyć przywódcom „piętnastki” do podjęcia ostatecznej decyzji o poszerzeniu 24-25 października na szczycie w Brukseli lub 12-13 grudnia na szczycie w Kopenhadze, gdzie powinny też zakończyć się negocjacje członkowskie z dziesiątką.

Według KE, wszyscy kandydaci — oprócz Turcji — spełniają kryteria polityczne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / KE: tak dla poszerzenia piętnastki