Kęty zaczynają inwestować

KSA
opublikowano: 07-04-2010, 00:00

Hala i nowa prasa będą kosztować 20 mln zł. Program inwestycyjny na 2010 r. opiewa na 147 mln zł.

Hala i nowa prasa będą kosztować 20 mln zł. Program inwestycyjny na 2010 r. opiewa na 147 mln zł.

Kęty wkrótce rozpoczną jedną z największych tegorocznych inwestycji. Właśnie rozpisały przetarg na budowę hali o powierzchni 9 tys. mkw. Stanie w niej prasa, która będzie pracować na potrzeby segmentu wyrobów wyciskanych.

— Prasa będzie miała wydajność około 8 tys. ton. Dzięki niej poprawią się efektywność i jakość produkcji — tłumaczy Michał Malina z działu relacji inwestorskich Grupy Kęty.

Niektóre prasy w zakładzie Kęt pracują nawet od 30-40 lat. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii zakup nowego sprzętu udało się sfinansować częściowo z pieniędzy unijnych. Cała inwestycja pochłonie 19,8 mln zł. Dostawca prasy już został wybrany, ale sprzęt fizycznie nie jest jeszcze zamówiony.

— Rozpoczęcie budowy hali zaplanowaliśmy na koniec drugiego kwartału. Montaż sprzętu powinien rozpocząć się mniej więcej za rok, by rozruch prasy nastąpił do końca 2011 r. — informuje Michał Malina.

Inwestycje Kęt w segmencie wyrobów wyciskanych mają wynieść w tym roku około 41,3 mln zł. Z funduszy unijnych dofinansowane będzie jeszcze centrum laboratoryjne (5,8 mln zł).

Największą jednostkową inwestycją Kęt zaplanowaną na ten rok jest zakup nowoczesnej maszyny do produkcji opakowań. Będzie kosztować około 22 mln zł. Spółka liczy na to, że także ten projekt uda jej się dofinansować z unijnej kasy. W całym 2010 r. Kęty zamierzają zainwestować 147 mln zł, z czego 20 mln zł to pieniądze przesunięte z programu inwestycyjnego przewidzianego na 2009 r. Sam zarząd przyznawał, że tak dużego programu inwestycyjnego nie było w spółce chyba nigdy. Kęty wyłożą z własnych zasobów 115,4 mln zł, a przynajmniej 31,6 mln zł zapewnią fundusze unijne — poza prasą i laboratorium m.in. również na rozwój produkcji rolet zewnętrznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu