KFI: prokuratura ujawnia zarzuty

Maria Trepińska
11-10-2001, 00:00

KFI: prokuratura ujawnia zarzuty

Prokuratura Okręgowa w Katowicach postawiła szereg zarzutów Józefowi Jędruchowi, głównemu udziałowcowi KFI Colloseum, Mariuszowi Łazowskiemu, prezesowi spółki oraz 11 osobom związanym z działalnością spółki. Wczoraj związki zawodowe Huty Ferrum i Pokój protestowały przeciwko tym decyzjom.

Po kilkudniowych przesłuchaniach zarządu Konsorcjum Finansowo- -Inwestycyjnego Colloseum z Ornotowic, Prokuratura Okręgowa w Katowicach postawiła wczoraj zarzuty siedmiu osobom związanym z firmą, m.in. Józefowi Jędruchowi, właścicielowi spółki, oraz Mariuszowi Łazowskiemu, prezesowi KFI. Ponadto sześciu osobom nie związanym ze spółką, które miały manipulować akcjami spółek na GPW w 2000 r.

Działanie na szkodę

— Józefowi J. postawiliśmy w sumie dziesięć zarzutów, m.in. oszustwa wobec Gminy Ornontowice, którą zapewniał, że KFI posiada zgodę MEN na utworzenie niepaństwowej uczelni wyższej. Spowodowało to, że sprzedała ona bez przetargu obiekt, który jest obecnie siedzibą spółki. Gmina straciła na tym 480 tys. zł. Zarzucamy mu również działanie na szkodę Huty Katowice, w wyniku czego straciła ona 1,2 mln zł. Dodatkowo uchylanie się od opłat skarbowych na kwotę 1,6 mln zł oraz zaniżanie podstawy opodatkowania od podatku dochodowego o 0,5 mln zł — wylicza Tomasz Tadla z Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

Mariuszowi Łazowskiemu zarzucono natomiast, że m.in. bezpodstawnie zaniżył podstawę opodatkowania o 62,7 mln zł, w wyniku czego powstała szkoda wartości 22,6 mln zł. Piotrowi Wolnickiemu, wiceprezesowi KFI, zarzucono m.in. uchylanie się od opłaty skarbowej — 26,1 mln zł, oraz wprowadzanie w błąd KPWiG. Z kolei księgowej Lidii W. — poświadczanie w dokumentach nieprawdy.

Zdaniem prokuratora Tadla, jeszcze nie wiadomo, kiedy będzie gotowy akt oskarżenia wobec tych osób. Sąd Rejonowy w Katowicach miał zdecydować o ewentualnym aresztowaniu Józefa Jędrucha.

Związkowy protest

Tymczasem działające w giełdowej Hucie Ferrum oraz Hucie Pokój związki zawodowe protestowały wczoraj przeciwko działalności prokuratury w stosunku do KFI Colloseum. Ponad trzysta osób złożyło petycję w jej obronie. Czytamy w niej m.in.: „oburzenie nasze wywołuje fakt, że działania przeciwko KFI odbijają się negatywnie na obrazie Huty Ferrum. Huta nasza dzięki współpracy z Colloseum realizuje proces restrukturyzacji i uzyskuje coraz lepsze wyniki ekonomiczne. Przedłużająca się procedura postępowania może w konsekwencji doprowadzić do odwrócenia pozytywnych tendencji i zjawisk zachodzących w hucie, upadku HF i utraty miejsc pracy przez załogę”.

Józef Jędruch i KFI Colloseum nabyli 28 lutego 2000 r. pakiet 9,35 proc. akcji Huty Ferrum. Poza tym 12,38 proc. akcji ma Piotr Wolnicki. W 1999 r. KFI Colloseum nabyło od NFI pakiet kontrolny Huty Pokój. KFI posiada także akcje Energomontażu Północ.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / KFI: prokuratura ujawnia zarzuty