KGHM hojnie dzieli się zyskiem

Magdalena Graniszewska
opublikowano: 16-06-2011, 00:00

Skarb państwa okroił radę nadzorczą Polskiej Miedzi ze związkowców. Podniósł natomiast budżet na dywidendę.

Skarb państwa okroił radę nadzorczą Polskiej Miedzi ze związkowców. Podniósł natomiast budżet na dywidendę.

Doroczne walne zgromadzenia KGHM zawsze budzą emocje. Ale w tym roku większe niż zwykle. Do tradycyjnych rozgrywek wokół podziału zysku w tym roku doszła rozgrywka o skład rady nadzorczej.

Związki oburzone

Dziewięcioosobowej radzie skończyła się wczoraj kadencja. Zgodnie z ustawą o komercjalizacji i prywatyzacji, pracownicy KGHM mają prawo do reprezentacji w postaci trzech członków tego ciała. Od wczoraj nie mają tych miejsc. Skarb, który kontroluje 32 proc. kapitału miedziowej firmy, zagłosował bowiem przeciwko powołaniu Józefa Czyczerskiego ("Solidarność", największy związek zawodowy w KGHM), Leszka Hajdackiego i Ryszarda Kurka (obaj ze Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego).

— To ewidentne przestępstwo. Decyzja pracowników o wyborze przedstawicieli do rady jest przecież prawnie wiążąca dla walnego zgromadzenia. Takie mamy opinie prawne — mówi Józef Czyczerski.

Podkreśla, że jego związek nie zareaguje protestami. Ale podaje, że niektórzy akcjonariusze indywidualni zamierzają iść do sądu w sprawie uchwał dotyczących składu rady nadzorczej.

Ruch skarbu państwa nie jest dla rynku zaskoczeniem. Resort, a także minister Aleksander Grad, już wcześniej anonsowali, że nie będzie głosować za powołaniem do rady tych reprezentantów pracowników, którzy uczestniczyli w majowej demonstracji pod siedzibą firmy (wyłamano wtedy drzwi budynku zarządu). Wczoraj MSP nie komentowało sprawy.

Rada KGHM liczy obecnie siedem osób — sześciu członków pracowało w niej w poprzedniej kadencji. Dokooptowano jedną — Franciszka Adamczyka, byłego senatora Platformy Obywatelskiej.

Akcjonariusze zadowoleni

W sprawie podziału zysku KGHM skarb też, tradycyjnie, miał wczoraj decydujący głos. Postanowił, że dywidenda wyniesie 14,9 zł na akcję, 6,9 zł więcej, niż proponowały władze spółki, które chciały przeznaczyć na ten cel 1,6 mld zł (teraz do podziału będzie 2,98 mld zł). Reszta, czyli 2,97 mld zł, miała zasilić kapitał zapasowy.

— To pozytywna informacja dla akcjonariuszy. My oczekiwaliśmy wypłaty na poziomie 8 zł — mówi Tomasz Duda, analityk Ipopema Securities.

Co na to Herbert Wirth, prezes KGHM, który snuje śmiałe plany inwestycji w zagraniczne złoża metali?

— Nie zamierzamy zrezygnować z planów inwestycyjnych, zrewidujemy sposób ich finansowania — komentuje Herbert Wirth.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu