KGHM i Orlen bez zysku z Plusa

Magdalena Wierzchowska
opublikowano: 04-11-2008, 00:00

Polkomtel raczej nie wypłaci dywidendy z tegorocznego zysku. Za to akcjonariusze zapłacą TDC trochę mniej za akcje.

Polkomtel raczej nie wypłaci dywidendy z tegorocznego zysku. Za to akcjonariusze zapłacą TDC trochę mniej za akcje.

Polkomtel, operator sieci Plus, wypłacał od kilku lat sowitą dywidendę. W tym roku akcjonariusze, wśród których są giełdowe KGHM Polska Miedź i PKN Orlen, raczej nie powinni się spodziewać ekstrazysku. Jeszcze w piątek nic o takich zamiarach nie słyszał Mirosław Krutin, szef Polskiej Miedzi. Rąbka tajemnicy uchylił jego podwładny.

— Na ostatnim posiedzeniu rady nadzorczej zdecydowaliśmy, że poczekamy z decyzją o wypłacie dywidendy na zakończenie kryzysu — mówi Arkadiusz Gierałt, członek rady nadzorczej Polkomtela z ramienia KGHM.

Wcześniej pojawiały się informacje, że akcjonariusze oczekują dywidendy, a nawet zaliczek na poczet wypłaty z zysku. Tak się działo w ostatnich latach — z 1,1 mld zł zysku z 2006 r. spółka wypłaciła 1,0 mld zł dywidendy, z tego 253,4 mln zł w formie zaliczki. Z 1,4 mld zysku z 2007 r. Polkomtel przeznaczył na wypłatę dla akcjonariuszy 1,3 mld zł.

— Dyskusja o dywidendzie nie zakończyła się wnioskami, będzie kontynuowana na kolejnej radzie — mówi Dominika Tuzinek-Szynkowska, rzecznik PGE.

Kolejne zebranie rady ma się odbyć 12 listopada.

Jest też pozytywna informacja dla akcjonariuszy Pol- komtela. Prawdopodobnie zapłacą za akcje TDC trochę mniej niż do tej pory spodziewał się rynek. W podpisanej dwa lata temu umowie z TDC zobowiązali się do zapłaty 214 EUR za kupowaną od duńskiego operatora akcję. W przypadku KGHM i Orlenu chodzi o 209,9 mln EUR. Vodafone, który kupuje podobny pakiet, zapłaci 176 mln EUR.

"Cena zakupu wynosi 214 EUR za akcję. Jest pomniejszona o dywidendy, które TDC otrzymywał od umowy z marca 2006 r. i powiększona o odsetki" — napisał TDC w komunikacie giełdowym.

Można oczekiwać, że w przypadku polskich akcjonariuszy zadziała ten sam mechanizm. Zapłacą więc prawdopodobnie o 30 mln EUR mniej, niż zostało to zapisane w umowie dwa lata temu. Akcjonariusze nie chcą na razie udzielać informacji na ten temat. Umowa sprzedaży 19,61 proc. akcji od TDC, której całkowita wartość wynosi 725 mln EUR, powinna zostać sfinalizowana w tym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / KGHM i Orlen bez zysku z Plusa