KGHM idzie starym szlakiem

GRA
opublikowano: 22-07-2009, 07:07

Plan nowego szefa Polskiej Miedzi jest jasny. Obejmuje poszukiwanie zagranicznych złóż i nacisk na oszczędności.

Herbert Wirth, który właśnie objął prezesowską schedę po Mirosławie Krutinie w KGHM, potwierdził wczoraj wstępne zapowiedzi, o których pisaliśmy już w "PB". Największy nacisk zamierza położyć na poszukiwanie zagranicznych złóż oraz na cięcie kosztów.

— Przyglądamy się teraz czterem projektom — w Mongolii, w Peru, w USA i w Laosie. Zainwestujemy w nie kilkadziesiąt milionów złotych, a decyzję podejmiemy w ciągu dwóch-trzech miesięcy — zapowiada Herbert Wirth.

Dlaczego tak mało? Wynika to ze wstępnego etapu badania tych złóż (np. w Niemczech, po uzyskaniu decyzji lokalizacyjnych, spółka zacznie dopiero wiercić otwory).

— Ten etap wiąże się z niewielkimi kosztami. Mamy na to pieniądze, natomiast na zakup gotowego złoża po prostu nas nie stać — twierdzi Herbert Wirth.

Drugim filarem jego planów będą oszczędności. W tym roku, zgodnie z szacunkami podawanymi jeszcze przez Mirosława Krutina, spółka powinna wygenerować około 300 mln zł oszczędności. A w przyszłym roku będą to już "naprawdę duże kwoty".

Zarząd nie chce na razie ujawniać, czy i o ile zmniejszył się w drugim kwartale jednostkowy koszt produkcji miedzi (w I kwartale 2009 r. wyniósł 9,76 tys. zł/t). To ważne, ponieważ KGHM nie kryje, że należy do najdroższych producentów miedzi na świecie. Wyniki z drugiego kwartału rynek pozna 14 sierpnia. W sierpniu spółka zamierza również przedstawić korektę tegorocznego budżetu.

— Na razie podtrzymujemy prognozę 1,9 mld zł zysku netto — zapowiada Maciej Tybura, wiceprezes KGHM ds. finansów.

W najnowszym raporcie dotyczącym KGHM analitycy DI BRE szacują, że spółka zarobi w tym roku na czysto 2,04 mld zł. W samym drugim kwartale jej zarobek powinien sięgnąć 879 mln zł.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane