KGHM idzie starym szlakiem

GRA
opublikowano: 22-07-2009, 07:07

Plan nowego szefa Polskiej Miedzi jest jasny. Obejmuje poszukiwanie zagranicznych złóż i nacisk na oszczędności.

Herbert Wirth, który właśnie objął prezesowską schedę po Mirosławie Krutinie w KGHM, potwierdził wczoraj wstępne zapowiedzi, o których pisaliśmy już w "PB". Największy nacisk zamierza położyć na poszukiwanie zagranicznych złóż oraz na cięcie kosztów.

— Przyglądamy się teraz czterem projektom — w Mongolii, w Peru, w USA i w Laosie. Zainwestujemy w nie kilkadziesiąt milionów złotych, a decyzję podejmiemy w ciągu dwóch-trzech miesięcy — zapowiada Herbert Wirth.

Dlaczego tak mało? Wynika to ze wstępnego etapu badania tych złóż (np. w Niemczech, po uzyskaniu decyzji lokalizacyjnych, spółka zacznie dopiero wiercić otwory).

— Ten etap wiąże się z niewielkimi kosztami. Mamy na to pieniądze, natomiast na zakup gotowego złoża po prostu nas nie stać — twierdzi Herbert Wirth.

Drugim filarem jego planów będą oszczędności. W tym roku, zgodnie z szacunkami podawanymi jeszcze przez Mirosława Krutina, spółka powinna wygenerować około 300 mln zł oszczędności. A w przyszłym roku będą to już "naprawdę duże kwoty".

Zarząd nie chce na razie ujawniać, czy i o ile zmniejszył się w drugim kwartale jednostkowy koszt produkcji miedzi (w I kwartale 2009 r. wyniósł 9,76 tys. zł/t). To ważne, ponieważ KGHM nie kryje, że należy do najdroższych producentów miedzi na świecie. Wyniki z drugiego kwartału rynek pozna 14 sierpnia. W sierpniu spółka zamierza również przedstawić korektę tegorocznego budżetu.

— Na razie podtrzymujemy prognozę 1,9 mld zł zysku netto — zapowiada Maciej Tybura, wiceprezes KGHM ds. finansów.

W najnowszym raporcie dotyczącym KGHM analitycy DI BRE szacują, że spółka zarobi w tym roku na czysto 2,04 mld zł. W samym drugim kwartale jej zarobek powinien sięgnąć 879 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / KGHM idzie starym szlakiem