KGHM: Krajobraz po burzy... albo przed

DI
opublikowano: 16-06-2009, 15:48

Długo trwający spór MSP z zarządem miedziowego koncernu dobiegł końca. Spółka wypłaci sowitą dywidendę, szef zarządu się zmienił. Ale to nie koniec perypetii.

Wkrótce po tym, jak WZA KGHM-u zatwierdziło przeznaczenie na dywidendę 2 336 mln zł (po 11,68 zł na papier), władze spółki (z nowym p.o., bowiem Mirosław Krutin złożył wczoraj rezygnację) i związki zawodowe zaczęły zastanawiać się, co dalej.

- To drenowanie spółki i działanie na je szkodę. Platforma Obywatelska obiecała w czasie wyborów, firmując ulotkę zdjęciem Donalda Tuska, że nie sprzeda KGHM, nie oszuka górników i nie będzie grabiła firmy z zysków. To była odpowiedź na działania PiS. W ciągu trzech lat z firmy zabrano 7,2 mld zł! Teraz widać, ile te polityczne obietnice były warte - uważają związkowcy z KGHM-u.

Pracownicy spółki mówią, że w czasie tak dużych zawirowań makroekonomicznych i złych prognoz analityków zabieranie zysku jest działaniem absolutnie nieodpowiedzialnym.

"Spółka będzie musiała zaciągnąć kredyt na wypłatę dywidendy, a o inwestycjach w energetykę lub zagraniczne złoża można zapomnieć" – uważa Stanisław Czyczerski, członek rady nadzorczej spółki z ramienia pracowników i szef miedziowej Solidarności.

Pełniący obowiązki prezesa spółki Herbert Wirth musi zmierzyć się zarówno ze związkami, jak i z planem spółki na br. Jak zapowiedział, KGHM potrzebuje co najmniej miesiąca na ponowną analizę planowanych projektów inwestycyjnych w związku z wypłatą wyższej niż proponował zarząd dywidendy. Spółka nie planuje zaciągać kredytów na inwestycje, ale część projektów może zostać przesunięta w czasie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane