KGHM lokomotywą WIG20

Kamil Zatoński
opublikowano: 02-02-2010, 10:01

Lepsze od oczekiwań rynkowych założenia budżetu miedziowego koncernu dały impuls do nieśmiałych wzrostów całego rynku.

Tuż przed godziną 10.00 WIG20 zyskiwał nieco ponad 0,3 proc. Na otwarciu było dużo lepiej: wzrost przekraczał 0,9 proc.

Wśród największych spółek bryluje KGHM, którego zarząd przedstawił wczoraj założenia budżetu na 2010 r. Przychody mają być o 8 proc. wyższe, niż prognozowane na 2009 r., a zysk netto wyższy o 28 proc. To więcej, niż wynosiły oczekiwania rynkowe, ale warto pamiętać, że założenia budżetowe zarządu koncernu rzadko okazywały się trafione.

O niespełna 1 proc. drożeje Agora. Deutsche Bank podwyższył do kupuj rekomendację dla akcji spółki, a cena docelowa została ustalona na 26 zł. Obecnie akcje wydawcy „GW” kosztują ok. 20,5 zł.

Andrzej Szornak, członek zarządu Ganta, mówi w „PN, że firma ruszy z pracami na projekcie Kaskada przy ul. Sokołowskiej w Warszawie tak szybko, jak pozwolą na to warunki pogodowe. Pierwszy etap obejmuje 280 mieszkań i powierzchnie handlowe. Od dziś w obrocie są prawa poboru nowej emisji legnickiej spółki. Wyraźnie tanieją, podobnie jak prawa poboru Chemoservisu-Dwory oraz Sfinksa.

Mocno w dół idzie też kurs Kolastyny, której dwa banki wypowiedziały umowy kredytowe.

W „PB” wiceprezes Komputronika Jacek Piotrowski narzeka, że w Techmeksie (spółka ma część wierzytelności upadłej firmy) niejasna pozostaje sytuacja spółki zależnej SCOR, zajmującej się komercyjnym wykonywaniem obrazów powierzchni Ziemi. Komputronik uważa, że dysponuje prawami z akcji SCOR, bo stanowią one zabezpieczenie wspomnianych długów.

Nieznacznie rośnie kurs Mirbudu, w którym ujawnił się już trzeci w ostatnim czasie inwestor finansowy. Tym razem jest to Pekao OFE.

„Rzeczpospolita” odgrzewa sprawę ewentualnej fuzji Vistuli i Almy Market. Jerzy Mazgaj, główny akcjonariusz obu podmiotów, o transakcji mówi dość oględnie, a przymiarki do połączenia to raczej kwestia dopiero na koniec tego roku. Kursy obu firm rosną przy niewielkich obrotach.

Gazeta donosi też, że Orlen nie porozumiał się z rządem litewskim w sprawie sprzedaży terminalu naftowego w Kłajpedzie. Według anonimowych rozmówców „Rz”, płocki koncern rozpoczął sondowanie politycznych aspektów transakcji sprzedaży Możejek. Paweł Burzyński, analityk DM BZ WBK uważa, że jeśli okazałoby się, że porozumienie w sprawie terminalu nie zostanie osiągnięte, to zarządu Orlenu jak najbardziej powinien rozważyć wyjście z Litwy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane