KIG przeciw zmianom zasad waloryzacji rent i emerytur

Polska Agencja Prasowa SA
02-02-2006, 13:12

Krajowa Izba Gospodarcza (KIG) jest przeciwna proponowanej przez posłów SLD zmianie zasad waloryzacji rent i emerytur - poinformowała Izba w przesłanym w czwartek PAP komunikacie.

Krajowa Izba Gospodarcza (KIG) jest przeciwna proponowanej przez posłów SLD zmianie zasad waloryzacji rent i emerytur - poinformowała Izba w przesłanym w czwartek PAP komunikacie.

Izba otrzymała do konsultacji poselski projekt zmiany ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, autorstwa SLD. Projekt zakłada obniżenie z 5 proc. do 3 proc. progu skumulowanej rocznej inflacji, który dopuszcza przeprowadzenie waloryzacji rent i emerytur.

Wnioskodawcy uzasadniali projekt coraz niższą inflacją oraz bardzo dobrym stanem polskiej gospodarki.

"KIG jest przeciwna uchwaleniu proponowanych przez posłów SLD zmian. Ocenia, że projekt ma charakter głównie polityczny i nie jest uzasadniony żadnymi racjonalnymi przesłankami natury ekonomicznej. Izba opowiada się za pozostawieniem bez zmian obecnego systemu waloryzacji rent i emerytur" - napisała Izba w komunikacie.

Dodano, że propozycja ta nie jest uzasadniona "żadnymi racjonalnymi przesłankami ekonomicznymi".

"Dostrzegamy ożywienie polskiej gospodarki, ale w sytuacji, gdy mamy ponad 17-procentowe bezrobocie, a wzrost gospodarczy jest generowany głównie wzrostem eksportu, uważamy, że uzasadnienie wnioskodawców dla zmian zasad waloryzacji jest nieuprawnione" -  uważa prezes KIG, Andrzej Arendarski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / KIG przeciw zmianom zasad waloryzacji rent i emerytur