Kirkilas: Polska otrzyma tyle mocy, ile chce

Interfax.pl
23-10-2007, 11:46

Litwa jest gotowa spełnić wymagania Polski odnośnie rezerwacji mocy z nowej elektrowni atomowej w Ignalinie na Litwie na  poziomie 1.200 MW - powiedział litewski premier Gedyminas Kirkilas.

"Jeżeli ocena możliwego wpływu na środowisko pozwoli zbudować elektrownię o mocy 3.200 MW, Litwa jest gotowa spełnić wymagania Polski i umożliwić rezerwację mocy na poziomie 1.200 MW" - powiedział Kirkilas.

Studium oceny wpływu nowej elektrowni na środowisko jest spodziewane na wiosnę przyszłego roku.

Pomimo wcześniejszych oczekiwań podczas szczytu energetycznego 10-11 października nie podpisano porozumienia o budowie nowej elektrowni w Ignalinie na Litwie ze względu na żądanie Polski rezerwacji mocy z elektrowni na poziomie 1.000-1.200 MW.

Na takie żądanie nie godziła się Litwa, podnosząc, że nie jest obecnie znany całkowity poziom mocy elektrowni, która ma zostać wybudowana do 2015 r.

Kirkilas wyraził we wtorek nadzieję na dobrą współpracę z nowym rządem w Polsce.

"Planu nowego rządu Polski nie ulegną zmianie, a nasza współpraca będzie, jak do tej pory, konstruktywna, jak z strategicznym partnerem" - powiedział Kirkilas we wtorkowym wywiadzie dla litewskiego radia państwowego.

"Mamy nadzieję, że nasze stosunki z sąsiednią Polską dalej będą konstruktywne i że się nie pogorszą" - dodał litewski premier.

Kirkilas wyraził też nadzieję, że rząd Platformy Obywatelskiej "będzie aktywna w stosunkach z partnerami w Unii Europejskiej, również z Litwą".

 

Interfax.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Interfax.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Kirkilas: Polska otrzyma tyle mocy, ile chce