Kliczko: Polska stanowi przykład

DI, PAP
opublikowano: 22-03-2014, 16:10

Polska to wspaniały przykład, jak można realizować marzenia - powiedział lider ukraińskiej partii Udar Witalij Kliczko, który w sobotę w Warszawie był gościem Rady Krajowej PO. Zaapelował też do Polski o dalsze wsparcie sprawy Ukrainy w Europie.

"Jesteśmy wśród przyjaciół, przyjaciół, którzy zawsze byli z nami, którzy byli z nami w okresie walk, wtedy kiedy zwalczaliśmy reżim autorytarny, którzy byli z nami na barykadach, na Majdanie" – mówił Kliczko.

Witalij Kliczko fot. Bloomberg
Witalij Kliczko fot. Bloomberg
None
None

"Polska stanowi piękny przykład dla Ukrainy. Kiedyś było tak, że nasze kraje, narody miały jednakowe, podobne warunki w tym początkowym okresie działania, czyli w gronie państw, które kiedyś były w bloku radzieckim. Widzieliśmy jak są przeprowadzane reformy w Polsce, widzieliśmy jaką drogą kroczy Polska i możemy dzisiaj powiedzieć, że Polska stanowi wspaniały przykład tego jak marzenia można realizować" - powiedział Kliczko.

Podkreślił, że marzy o europejskiej Ukrainie. "My Ukraińcy jesteśmy Europejczykami, nie tylko ze względu na geografię, ale też na historię, kulturę, mentalność i dlatego też teraz dążymy do tego, by u nas obowiązywały standardy europejskie" – dodał.

Wyraził też wdzięczność Polsce i Polakom za pomoc i poparcie dla jego kraju. "Mówimy o Polsce, że jest naszym największym lobbystą, (lobbystą) spraw ukraińskich w Europie" - podkreślił lider partii Udar, co zebrani politycy PO przyjęli oklaskami.

Kliczko podkreślił też, że konflikt rosyjsko-ukraiński nie dotyczy tylko kwestii integralności terytorialnej Ukrainy.

"Tak naprawdę mówimy o sprawach kluczowych, które stanowią podstawę porządku światowego oraz bezpieczeństwa europejskiego. Jesteśmy świadkami niedotrzymania gwarancji międzynarodowych, które zostały opisane w Memorandum Budapeszteńskim z 1994 r. My, jako cywilizacja nie możemy pozwolić na to, byśmy się stoczyli do prawa silniejszego i do nieograniczonego rozpowszechniania broni masowego rażenia. To nie są wyzwania tylko dla Ukraińców, to są wyzwania rzucone całemu światu" - powiedział.

Lider partii Udar dodał też, że jest po podróży do tych miejsc na Ukrainie, gdzie jest niespokojnie, w których odwiedził m.in. ukraińskich żołnierzy. Żołnierze ci - jak mówił Kliczko - zwracali uwagę, że armia ukraińska nie jest tak silną armią - ani z punktu widzenia liczebności, ani techniki - by móc przeciwstawić się agresji, ale jej żołnierze - jak podkreślił - są gotowi walczyć - "stoczyć niełatwy bój (...) o niezależność i ojczyznę".

Kliczki zaznaczył, że reformy na Ukrainie są realne. Jak dodał, potrzebne jest jednak wsparcie moralne, gospodarcze i know-how. Jak ocenił, od tego jak będzie się rozwijać w przyszłości Ukraina zależy przyszłość całego regionu. "Sukces gospodarczy i stabilność polityczna są niezwykle istotne, ponieważ niestabilność w jednym z największych państw europejskich oznacza niestabilność w całym regionie" - wyjaśnił Kliczko.

Poinformował też, że w sobotę zostanie podpisana umowa o współpracy między PO, a jego partią UDAR. "Łączą nas te same wartości, razem działamy na rzecz silniejszej Europy (...). Będziemy mogli prowadzić konkretne działania, konkretne działania na rzecz naszych partii i na rzecz naszych krajów (...) Dziś walczymy o to, żeby zbudować państwo demokratyczne, państwo europejskie, gdzie największą wartością jest człowiek i ochrona praw człowieka" - dodał.

"Najważniejszym zadaniem dla nas dzisiaj jest to, by wdrożyć reformy, one są bardzo oczekiwane, nie możemy zawieść, pozwolić sobie na popełnienie błędu i właśnie dlatego liczymy na pomoc ze strony naszych przyjaciół, którzy widzą Ukrainę jako państwo współczesne, europejskie, demokratyczne" - zakończył Kliczko.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane