Klienci TFI liczą straty za październik

Artur Szymański
15-11-2004, 00:00

Tylko cztery fundusze inwestycyjne nie przyniosły w październiku strat klientom. Najlepiej inwestował AIG Akcji. Nie jest on jednak uwzględniany w naszej tabeli zbiorczej, bo powstał dopiero w czerwcu. Wartość jednostki udziałowej AIG wzrosła w październiku o 1,3 proc., dynamika wzrostu jednak osłabła. We wrześniu fundusz ten dał zarobić prawie 11,6 proc., ale przy zdecydowanie lepszej koniunkturze rynkowej.

W październiku doszło do pogorszenia humorów na warszawskiej giełdzie. Wyniki funduszy okazały się jednak gorsze od benchmarków. WIG i WIG20 zanotowały wzrosty przekraczające 0,6 proc., tymczasem zdecydowana większość funduszy akcyjnych przyniosła klientom straty. Średnia stopa zwrotu dla 26 podmiotów uwzględnianych w rankingu wyniosła prawie -1,4 proc. Co ciekawe, na jej obniżenie nie wpłynęły mocno fundusze inwestujące poza granicami Polski, co od maja do września było normą. Dwa z nich przerwały nawet złą passę.

Najlepiej w październiku inwestował DWS Top 50 Europa. Dzięki odniesionemu zwycięstwu wyprzedził dorobkiem punktowym Pioneera Amerykańskich Akcji, który dotychczas był najlepszy wśród funduszy lokujących na giełdach zachodnich. Druga lokata w ubiegłym miesiącu przypadła w udziale Skarbcowi Net. Pozwoliło mu to opuścić niechlubne ostatnie miejsce w rankingu, dzielone z BPH Top Europa, i awansować o dwie lokaty. Obecnie stawkę zamykają dwa fundusze działające pod szyldem BPH.

Na prowadzeniu umocniła się Arka Akcji. Stało się to jednak nie tyle dzięki jej dobrym wynikom, co potknięciu wicelidera — DWS Top 25 Małych Spółek. Jednostka tego funduszu straciła na wartości 3,85 proc., bo w październiku, w obliczu oferty publicznej banku PKO BP, nie było na giełdzie zainteresowania spółkami małej i średniej ka- pitalizacji. Potwierdzają to indeksy: MIDWIG stracił 3,7 proc., a benchmark dla funduszu — indeks DWS MS 3,05 proc. W takiej sytuacji uprzywilejowani byli klienci funduszy mogących inwestować w dowolnie wybrane papiery.

Najlepszymi inwestycjami października były walory dużych spółek. Tłumaczy to lepsze wyniki funduszy typu zrównoważonego. Średnia stopa zwrotu w tej klasyfikacji wyniosła -0,44 proc. Najlepszy w tej kategorii był Citi Zrównoważony, który dał zaro- bić ponad 0,9 proc. Słabo natomiast wypadł lider — fundusz Arka Zrównoważo- ny. I choć utrzymał się na prowadze- niu w naszym rankingu, to dystans dzielący go od drugiego (UniKorona Zrównoważony) uległ zmniejszeniu na tyle, że Arka nie może już być pewna końcowego zwycięstwa.

Na ostatecznych wynikach rankingu mogą zaważyć efekty zarządzania w listopadzie. A one w znacznej mierze będą zależały od stopnia zaangażowania poszczególnych funduszy w akcje PKO BP. To jednak, który fundusz najbardziej na nich zyskał, okaże się na początku grudnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Klienci TFI liczą straty za październik