Klimatyzacja w mieszkaniu wciąż dla nielicznych

opublikowano: 03-03-2015, 00:00

Klimatyzacja w mieszkaniu wciąż traktowana jest jak luksus, a większość Polaków z niej rezygnuje.

Na rynku mieszkaniowym nie ma wielu lokali, w których system klimatyzacyjny byłby elementem wyposażenia. Najczęściej można się z tym spotkać w ekskluzywnych apartamentach. Co prawda w wielu mieszkaniach istnieje możliwość zainstalowania klimatyzacji, jednak nie ma wcale wielu chętnych na tego typu dodatek.

Małe zainteresowanie instalowaniem klimatyzacji w mieszkaniach z jednej strony wnika z tego, że jest to kosztowne, a z drugiej, z tego, że w naszym kraju da się bez tego udogodnienia bez problemu funkcjonować — mówi Ewelina Juroszek, dyrektor do spraw sprzedaży mieszkań w Atalu.
Zobacz więcej

TAKI MAMY KLIMAT:

Małe zainteresowanie instalowaniem klimatyzacji w mieszkaniach z jednej strony wnika z tego, że jest to kosztowne, a z drugiej, z tego, że w naszym kraju da się bez tego udogodnienia bez problemu funkcjonować — mówi Ewelina Juroszek, dyrektor do spraw sprzedaży mieszkań w Atalu. [FOT. ARC]

— Kupujący, nawet najzamożniejsi, często nie są przekonani do płacenia za klimatyzację, z której i tak będą korzystać tylko przez cztery miesiące w roku — mówi Sławomir Horbaczewski, ekspert rynku nieruchomości.

Mieszkania ze średniego, lub nawet podwyższonego segmentu raczej nie mają w klimatyzacji, ponieważ znacząco zwiększa ona ich cenę.

— Klienci zwracają większą uwagę na lokalizację, cenę za mkw. i standard wykonania niż na tego rodzaju udogodnienia. W ofercie firmy nie mamy mieszkań standardowo wyposażonych w klimatyzację, wyjątkiem są ostatnie wolne apartamenty na wrocławskim osiedlu Zielona Etiuda — mówi Ewelina Juroszek, dyrektor do spraw sprzedaży mieszkań w Atalu.

Wśród kupujących mieszkania wciąż dominuje przekonanie, że klimatyzacja w mieszkaniu to znak luksusu. Nic w tym dziwnego, skoro większość z nich to nabywcy lokali o średnim standardzie.

— Osób, które pytają o taką instalację, jest bardzo mało. To około 5 proc. wszystkich klientów. W inwestycjach luksusowych, jak np. krakowska Nadwiślańska 11, liczba nabywców zainteresowanych klimatyzacją jest większa i stanowi już kilkanaście procent — informuje Ewelina Juroszek.

Większość klientów interesuje jednak przede wszystkim odpowiednia konstrukcja budynku, która sprzyja przepływowi powietrza i utrzymywaniu dobrej temperatury w pomieszczeniach. — Klient zawsze będzie oczekiwał przede wszystkim profesjonalnej wentylacji — przekonuje Sławomir Horbaczewski.

Również dla dewelopera wyposażenie budynku w klimatyzację jest kłopotliwe. Klimatyzacja i wentylacja są jednymi z najkosztowniejszych elementów budynku. Dlatego wielu deweloperów na nich oszczędza.

— W Polsce przeważają inwestycje z segmentu popularnego, ekonomicznego, dostosowanego do możliwości nabywczych większości społeczeństwa. Systemy klimatyzacji czy wentylacji z wyższej półki, czyli mechanicznej z odzyskiem ciepła, nie są powszechnie stosowane przez obecnych na polskim rynku deweloperów, ponieważ znacznie podwyższają koszty inwestycji. Deweloperzy projektują zatem budynki z najprostszą wentylacją grawitacyjną — mówi Sławomir Horbaczewski.

Zdaniem ekspertów, ważniejsze, żeby deweloper wykonał prawidłowo wentylację grawitacyjną, niż wyposażał budynek w klimatyzację i wentylację mechaniczną.

— Część może zdecydować się na zakup tańszych urządzeń, co pomoże zredukować koszty i podniesie klasę inwestycji, ale przyszli lokatorzy po kilku latach będą musieli zapłacić słono za konserwację, naprawy lub wymianę słabej jakości sprzętu — ostrzega Sławomir Horbaczewski.

W wielu mieszkaniach istnieje możliwość późniejszego zainstalowania klimatyzacji.

— Jeśli budynek pod względem technicznym nadaje się do takiego montażu, zgodę wyrażają architekt oraz kierownik budowy. Klienci czasami się decydują wykonać taką instalację w ramach zmiany lokatorskiej lub robią to sami po odbiorze mieszkania, ale zawsze na własny koszt — podkreśla Ewelina Juroszek.

Warto podkreślić, że klimatyzacja i wentylacja mechaniczna wysokiej klasy oznaczają większe koszty eksploatacyjne, czyli również wyższy czynsz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu