Kluczowy rok dla PBG

Anna Pronińska
opublikowano: 23-03-2010, 00:00

Grupa wypełniła w 100 proc. prognozy zysku i pierwszy raz od chwili debiutu wypłaci dywidendę.

Grupa wypełniła w 100 proc. prognozy zysku i pierwszy raz od chwili debiutu wypłaci dywidendę.

Budowlano-energetyczna grupa PBG zakończyła 2009 r. 2,57 mld zł sprzedaży (wzrost o 23 proc. r/r) i 210 mln zł zysku netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej (plus 34 proc. r/r). Prognoza została wykonana odpowiednio w 92 i 100,3 proc.

— Na uwagę zasługuje zapewne wypracowanie pozytywnych przepływów z działalności operacyjnej (ponad 306 mln zł) oraz zmniejszenie długu netto z 499 mln zł na koniec 2008 roku do 435 mln zł na koniec 2009 r. To duży sukces — napisał w liście do akcjonariuszy Jerzy Wiśniewski, prezes PBG.

Jednostkowo zysk netto PBG na koniec roku wyniósł 98,3 mln zł (plus 68 proc. r/r), a przychody 827 mln zł (plus 44,6 proc.).

— Zmniejszenie długu netto oraz dodatnie przepływy na poziomie operacyjnym pozwalają zarządowi PBG po raz pierwszy w historii od debiutu giełdowego wnioskować walnemu wypłatę dywidendy na poziomie 20 proc. zysku netto spółki PBG za 2009 rok — dodał Jerzy Wiśniewski.

Podkreślił, że portfel zamówień grupy zapewnia jej pracę na kolejne dwa lata. Na początku roku opiewał na 4,4 mld zł, z czego do realizacji w 2010 r. przypada blisko 2,9 mld zł.

— Uważamy, że rok 2010 będzie przełomowy dla dużych spółek budowlanych w Polsce pod względem podaży kontraktów, których łączna wartość będzie kilkakrotnie wyższa w porównaniu z latami ubiegłymi. Ten, kto wykorzysta szansę, zbuduje portfel zamówień zapewniający bezpieczny rozwój na kilka następnych lat. Jestem przekonany, że firmy z grupy PBG będą beneficjentem historycznie największych inwestycji w Polsce — twierdzi Jerzy Wiśniewski.

Przełomowe dla PBG będą zlecenia na budowę terminala LNG w Świnoujściu czy bloków energetycznych w Opolu.

— Mniejsza od prognoz skonsolidowana sprzedaż PBG świadczy o tym, że więcej prac było wykonywanych w grupie. To też przełożyło się pozytywnie na marże. Warto zwrócić uwagę na sporą gotówkę PBG (660 mln zł), wygenerowana głównie z działalności operacyjnej. Spółka przygotowuje się finansowo pod duże zlecenia, na czele z budową terminalu LNG w Świnoujściu. PBG coraz wyraźniej przekierowuje działalność z ochrony środowiska, gdzie kończą się dotacje unijne, na rzecz energetyki — mówi Andrzej Szymański, analityk DM BZ WBK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane