KNF dała licencję spółce z Wysp

opublikowano: 27-03-2019, 22:00

Chatham Financial Europe ma pozwolenie na działalność maklerską w Polsce. To asekuracja przed brexitem.

Chatham Financial Europe to globalny gracz zarządzający ryzykiem finansowym firm. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) właśnie dała mu zielone światło na prowadzenie działalności maklerskiej w zakresie przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych oraz doradztwa inwestycyjnego. Oznacza to, że spółka, która obecnie obsługuje europejskich klientów na podstawie brytyjskiej licencji, będzie mogłakontynuować działalność nawet wówczas, jeśli dojdzie do twardego brexitu, czyli rozwodu Wielkiej Brytanii z Unią Europejską bez porozumienia.

— To pierwszy projekt, gdy regulowana instytucja finansowa z biurem w Wielkiej Brytanii zdecydowała się uzyskać zezwolenie na prowadzenie działalności maklerskiej w Polsce. Umożliwi jej to obsługę klientów w Unii Europejskiej w przypadku twardego brexitu — mówi Ryszard Manteuffel z kancelarii Dentons, która reprezentowała Chatham Financial Europe przed KNF.

Komisja potwierdziła tę informację. Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej (oprócz Wielkiej Brytanii), gdzie spółka Chatham Financial Europe wystąpiłao licencję. Na jej podstawie planuje prowadzić działalność na innych europejskich rynkach. Na tym etapie przedstawiciel Dentosa nie ujawnia kierunków ekspansji swojego klienta. Polski nadzór podjął decyzję w ekspresowym tempie — od złożenia wniosków do wydania zezwolenia minęło pięć miesięcy. Ryszard Manteuffel podkreśla, że KNF nie stosowała żadnej taryfy ulgowej.

— Było wiele trudnych pytań, spotkań oraz próśb o uzupełnienie dokumentacji. KNF zachowywała się bardzo profesjonalnie, dogłębnie badając wnioskodawcę, ale nie rzucając kłód pod nogi — mówi przedstawiciel Dentosa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane