KNF: manipulujesz, wpadniesz

GN
opublikowano: 08-01-2009, 00:00

Coraz lepiej radzi sobie nadzorca ze ściganiem giełdowych oszustów. W 2008 r. 10 spraw zakończyło się wyrokiem skazującym.

Coraz lepiej radzi sobie nadzorca ze ściganiem giełdowych oszustów. W 2008 r. 10 spraw zakończyło się wyrokiem skazującym.

251 zeszłorocznych sesji giełdowych zaowocowało 42 podejrzeniami o popełnienie przestępstwa przesłanymi przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) do prokuratury. Rok temu było ich 47, w poprzednich latach liczba utrzymywała się w okolicach 40.

— Liczba zawiadomień się utrzymuje, ale tegoroczne dotyczą poważniejszych spraw i mają większą wagę. Wzrosła liczba podejrzeń o manipulację kursem i wykorzystanie informacji poufnych — mówi Ilona Pieczyńska-Czerny, dyrektor departamentu postępowań KNF.

O ile w 2007 r. 14 zawiadomień dotyczyło nieuprawnionego użycia w nazwie słów "fundusz inwestycyjny", to w tym roku blisko jedna trzecia to podejrzenie o manipulacje lub wykorzystanie informacji poufnych. Eksperci wskazują, że liczba prób manipulacji wzrasta w okresie bessy, bo rośnie pokusa nieuczciwego zarobku. Regulator chwali się, że nikt nie może czuć się bezkarny.

— Mamy narzędzia analityczne, które pozwalają wykrywać manipulacje nawet w przypadku transakcji na niewielkie kwoty — dodaje Ilona Pieczyńska-Czerny.

KNF jest też coraz bardziej nieustępliwa w ściganiu przestępców. W 2008 r. złożyła osiem zażaleń na postanowienia prokuratury o umorzeniu postępowania. W trzech przypadkach sąd już przyznał rację nadzorcy. Choć sprawy długo się ciągną, to coraz częściej sprawcy zostają surowo ukarani. W 2008 r. wyrokami skazującymi zakończyło się 10 spraw, a tylko w jednym przypadku sąd umorzył sprawę. Dwie osoby skazano na rok więzienia, grzywnę i odebrano im licencje maklera i doradcy inwestycyjnego. Najwyższa grzywna wyniosła 250 tys. zł.

Największą przeszkodą w skutecznym ściganiu przestępców jest konieczność uzyskania opinii biegłych. Najczęściej są nimi osoby z branży finansowej, które w zły sposób pojmują solidarność zawodową. Przeciągają wydanie ekspertyzy i często nie jest ona zgodna z przekonaniem KNF.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GN

Polecane