KNF podejrzewa inwestorów o układ

opublikowano: 11-02-2015, 00:00

Nadzór tropi kolejne manipulacje na akcjach Investment Friends. Już raz zawiadamiał o tym prokuraturę.

Nieuczciwe porozumienia w sprawie sprzedaży lub zakupu akcji, publikowanie informacji w celu wywołania wrażenia aktywności i pompowanie kursu, by wysypać akcje na rynek po zawyżonej cenie — tak w skrótowej formie można przedstawić pogląd Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) na ubiegłoroczne operacje na akcjach spółki Investment Friends ze stajni Mariusza Patrowicza.

Zobacz więcej

Damian i Mariusz Patrowiczowie

Marek Wiśniewski

KNF już w sierpniu ubiegłego roku złożyła zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, dotyczące podejrzenia manipulacji kursem akcji spółki przez dwóch inwestorów „od 14 lipca do 6 sierpnia 2014 r.”. Teraz nadzór poinformował, że istnieją okoliczności wskazujące na dokonanie manipulacji także przed tym okresem i po nim, a podejrzanych jest trzech.

Komisja nadal nie podaje jednak ich danych. Od połowy maja do połowy lipca ubiegłego roku kurs akcji Investment Friends skoczył o prawie 450 proc. W tym czasie trzech inwestorów, powiązanych ze spółką, odpowiadało za 40 proc. całkowitego wolumenu kupna i 10,4 proc. wolumenu sprzedaży akcji spółki. Na niektórych sesjach odpowiadali za 9 z 10 transakcji. Od połowy lipca natomiast — czyli od momentu, gdy kurs zaczął spadać — trzej inwestorzy m.in. „wygenerowali sztuczny obrót, stanowiący 64,8 proc. całkowitego wolumenu”.

„Z zachowania się kursu i obrotów akcjami Investment Friends w największym stopniu skorzystało pięć podmiotów, z rachunków których sprzedano (netto) w okresie 14 lipca — 27 października 2014 r. łącznie 17.692.665 akcji tej spółki (stanowiących 35,76 proc. ogólnej liczby akcji) za łączną kwotę 16,5 mln zł. KNF jest w posiadaniu informacji wskazujących na wzajemne powiązania pomiędzy tymi podmiotami a grupą trzech inwestorów. Powyższe ustalenia, w świetle sposobu przejęcia kontroli nad spółką Investment Friends SA, stanowią okoliczności wskazujące na dokonanie w okresie 15 maja — 27 października 2014 r. manipulacji akcjami Investment Friends” — głosi komunikat KNF.

WIĘCEJ O INVESTMENT FRIENDS >>

W okresie objętym postępowaniem nadzoru spółka wielokrotnie informowała o pośrednim zwiększeniu stanu posiadania przez „podmiot blisko związany z trzema członkami rady nadzorczej”, a także przez spółkę DAMF Invest, kontrolowaną przez Damiana Patrowicza, syna Mariusza. W nadzorze Investment Friends zasiadają m.in. Mariusz Patrowicz i Damian Patrowicz. Z Mariuszem Patrowiczem do momentu zamknięcia tego wydania „PB” nie udało nam się skontaktować.

WIĘCEJ O MARIUSZU PATROWICZU >>

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu