KNF przypomina: Raiffeisen ma czas do 15 maja 2018 r.

Kamil Zatoński
opublikowano: 17-10-2017, 11:27
aktualizacja: 17-10-2017, 11:36

Komisja Nadzoru Finansowego podkreśla, że nie rozważa obecnie możliwości zmiany stanowiska, zgodnie z którym Raiffeisen Bank Polska ma wejść na GPW najpóźniej 15 maja 2018 r.

Komunika z KNF nawiązuje do wczorajszego artykułu w "Pulsie Biznesu". Napisaliśmy, że według informacji potwierdzonych w dwóch źródłach, plan Raiffeisen Bank International zakłada wydzielenie portfela walutowego z Raiffeisen Polbanku, a następnie IPO banku wolnego od frankowych hipotek. Jest trochę podobny do rozważanych wcześniej rozwiązań, przewidujących tzw. spin off kredytów FX, które trafiłyby na książkę matki, i sprzedaż zdrowej części biznesu jako wydzielonej części przedsiębiorstwa. Różnica polega na tym, że odciążony z franków Raiffeisen ma trafić nie do jednego, ale wielu inwestorów. RBI, kładąc ofertę na stół, chce utargować z KNF kolejną prolongatę, bo operacji na pewno nie uda się zakończyć do maja przyszłego roku. Zbyt krótkim terminem może się okazać nawet maj… 2019 r. Czytaj więcej...

"W nawiązaniu do pojawiających się w ostatnich dniach doniesień medialnych odnośnie możliwych scenariuszy i terminów dotyczących realizacji zobowiązania inwestorskiego złożonego Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) przez Raiffeisen Bank International AG (RBI) polegającego na wprowadzeniu akcji Raiffeisen Bank Polska SA (RBPL) do obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) KNF przypomina, że RBI nie wykonał tego zobowiązania w uzgodnionym z Komisją terminie, czyli do dnia 30 czerwca 2017 r. Komisja w komunikacie z dnia 1 sierpnia 2017 r. zwróciła uwagę na przewidziane w ustawie Prawo bankowe sankcje za niewykonanie zobowiązań. Wskazała jednocześnie, że natychmiastowe zastosowanie sankcji (w postaci zakazu wykonywania prawa głosu i nakazu sprzedaży akcji) mogłoby osłabić efektywność procesu realizacji pierwszej oferty publicznej RBPL, dlatego KNF zadeklarowała powstrzymanie się od wszczęcia stosownych postępowań administracyjnych prowadzących do zastosowania sankcji, o ile RBI wprowadzi akcje Raiffeisen Bank Polska S.A. (RBPL) do obrotu na GPW z zapewnieniem ich faktycznej płynności na poziomie 15% lub wyższym w terminie nie później niż do dnia 15 maja 2018 r., podejmując realne działania mające na celu poprawę atrakcyjności oferty publicznej akcji RBPL" - głosi komunikat nadzorcy.

Jak zaznaczono, KNF nie rozważa obecnie możliwości zmiany powyższego stanowiska, w tym dalszego powstrzymania się od zastosowania sankcji po terminie 15 maja 2018 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / KNF przypomina: Raiffeisen ma czas do 15 maja 2018 r.