KNF toruje drogę fintechom

opublikowano: 19-11-2017, 22:00

Postępująca rewolucja technologiczna dostała w Polsce zielone światło

Postępująca rewolucja technologiczna dostała w Polsce zielone światło — bariery stojące na drodze fintechowej transformacji są usuwane. W tym celu, z inicjatywy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego i Ministerstwa Finansów i Rozwoju, powstał specjalny zespół ds. rozwoju innowacji fintechowych.

Do współpracy zaproszono ekspertów z instytucji publicznych (regulatorów i nadzorców) oraz przedstawicieli rynku (nadzorowanego i nienadzorowanego), m.in. z Narodowego Banku Polskiego, Generalnego Inspektoratu Ochrony Danych Osobowych, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Związku Banków Polskich.

Ich zadaniem jest identyfikacja barier natury prawnej, regulacyjnej i nadzorczej oraz przygotowanie propozycji zmian. Podczas tegorocznej edycji Kongresu „590” w Rzeszowie, zespół do zadań specjalnych zaprezentował owoc swojej pracy — raport, z którego dowiadujemy się, co najbardziej ciąży fintechom. Barier było 85.

Zmiany, jakich potrzebuje fintech, aby się mógł rozwijać w Polsce

Wsparcie ze strony organów nadzoru Wydawanie wiążących stanowisk Efektywny dialog z organami nadzoru Zapewnienie przyjaznego środowiska prawno-organizacyjnego w celu testowania innowacyjnych usług finansowych (utworzenie tzw. piaskownicy regulacyjnej) Refleksyjne tworzenie prawa (branża narzeka na nadmierne regulacje krajowe względem przepisów unijnych) Skrócenie okresu prowadzenia postępowań przez nadzór oraz ich sformalizowanie Redukcja biurokracji Łagodniejsze przepisy dotyczące outsourcingu Stworzenie strategii działań na rzecz wspierania w Polsce rozwoju innowacji finansowych Wsparcie finansowe dla rozwoju innowacji finansowych Wykorzystywanie usług przetwarzania w chmurze w działalności biznesowej Przejście od przechowywania dokumentów w formie papierowej na ich odpowiedniki cyfrowe Poszerzenie uprawnień dostępu instytucji finansowych do danych przetwarzanych w rejestrach publicznych Uregulowanie przepisów w zakresie działania platform crowdfundingowych w Polsce

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy