KNF ukarała prezesów dwóch domów maklerskich

opublikowano: 09-10-2020, 11:38

Szczepan Dunin-Michałowski ma zapłacić 850 tys. zł, a Michał Kowalczewski 300 tys. zł tytułem kar za nierzetelne i nieprofesjonalne działania przy sprzedaży obligacji GetBacku, zdecydowała Komisja Nadzoru Finansowego.

Szczepan Dunin-Michałowski otrzymał karę w związku z funkcją prezesa pełnioną w Polskim Domu Makleskim (ten broker stracił pozwolenie w związku z aferą GetBacku), a Michał Kowalczewski - funkcją prezesa w Mercuriusie Domu Maklerskim (broker stracił pozwolenie na oferowanie instrumentów finansowych).

Siedziba KNF
fot. Andrzej Hulimka/Forum

Treść uzasadnienia w obu przypadkach jest analogiczna i sprowadza się do tego, że menedżerowie z tytułu ponoszonej w domu maklerskim odpowiedzialności oraz poprzez zaniechania, godzili się z przejęciem przez podmiot nieposiadający odpowiednich uprawnień roli decydującej w ramach procesu oferowania obligacji.

Rola ta polegała na zachęcaniu inwestorów do objęcia obligacji, do czego wymagane jest posiadanie zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej. Takie działanie spowodowało utratę przez brokerów kontroli nad całością procesu oferowania obligacji, zapewniając jednocześnie uzyskiwanie regularnych przychodów.

Komisja uznała, że obaj działali świadomi i intencjonalnie, w sposób, który należy uznać za nierzetelny i nieprofesjonalny oraz naruszający zasady uczciwego obrotu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane