Kobiety bardziej krytycznie o warunkach pracy

opublikowano: 18-09-2017, 22:00

Tam gdzie nierówności w zatrudnieniu są bardziej odczuwane, rzadko dochodzi do audytu płac — wynika z badań Great Place to Work.

Kobiety trochę inaczej niż mężczyźni oceniają swoje środowisko pracy. Według badań „Najlepszych miejsc pracy” prowadzonych przez Great Place to Work, w firmach wyróżnionych na liście europejskiej 96 proc. zatrudnionych jest zdania, że płeć pracownika nie ma tam wpływu na sposób jego traktowania.

Jednocześnie ankieta pokazała, że kobiety są bardziej krytyczne co do bezstronności kierownictwa, doceniania wysiłków wkładanych w pracę i godziwego za nią wynagradzania. W tej ostatniej sprawie różnice między osądami pań i panów uwidoczniły się najwyraźniej (na 6 proc.).

W Belgii, Holandii, Danii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Grecji mają one w tych sprawach bardzo podobne zdanie, a w innych krajach życzliwiej oceniają równość traktowania i wynagradzania pracowników. W Polsce 90 proc. respondentów uważa, że płeć nie ma wpływu na traktowanie pracowników. Wyraźniej widać jednak różnice w ocenie warunków zatrudnienia przez kobiety i mężczyzn, zwłaszcza w sprawie wynagrodzeń (odpowiednio 63 proc. i 74 proc. pozytywnych ocen).

Według badania, dla percepcji relacji panujących w firmie kluczowe jest to, jak codzienna praktyka w zarządzaniu odpowiada deklaracjom. W dużych firmach stały audyt pozwala sprawdzić, czy panie i panowie na porównywalnych stanowiskach są wynagradzani podobnie. Wśród ośmiu firm, w których nierówności były przez kobiety bardziej odczuwane, taki audyt był znacznie rzadszy, niż w grupie 12 wyżej ocenianych firm.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Kobiety bardziej krytycznie o warunkach pracy