Kobiety do… TIR-ów

opublikowano: 16-03-2016, 22:00

Europejski sektor usług transportowych zdominowali mężczyźni — spostrzegł Europejski Komitet Społeczno-Ekonomiczny. I chce więcej pań. Portal Pracujwlogistyce.pl dotarł do raportu przygotowanego przez Komisję Europejską („II wydanie tabeli wyników UE w transporcie”). Wynika z niego, że liczba kobiet zatrudnionych w branży transportowej w państwach Unii Europejskiej jest zbyt mała. Najlepiej pod tym względem jest na Cyprze (32 proc. pracujących w sektorze transportu i magazynowania to kobiety), a najgorzej w Luksemburgu (15 proc.). Polska (21 proc.) znalazła się mniej więcej w środku zestawienia.

— Branża transportowa ma swoją specyfikę i niektóre zawody w niej były wykonywane przez wiele lat niemal wyłącznie przez mężczyzn. Taka sytuacja nie wynika z dyskryminacji, lecz raczej z uwarunkowań społecznych i fizycznych, a także z warunków pracy na tych stanowiskach. Kobiety zajmowały i nadal zajmują głównie stanowiska związane z administracją — zauważa Beata Trochymiak, redaktor naczelna Pracujwlogistyce.pl. Jej zdaniem, jeśli uwzględnić usługi logistyczne i spedycyjne, to okaże się, że w tej branży pracuje znacznie więcej pań.

— Odsetek zatrudnionych kobiet w stosunku do zatrudnionych mężczyzn oscyluje w granicach 45-50 proc., a nawet czasami wynosi więcej. Kobiety coraz częściej awansują i pełnią funkcje kierownicze. Chętnie też podejmują własną działalność gospodarczą, szczególnie z zakresu usług spedycyjnych albo obsługi celnej — mówi Beata Trochymiak. Różne instytucje europejskie, w tym Europejski Komitet Ekonomiczno- -Społeczny, zachęcają przedsiębiorstwa do zaangażowania się w promowanie pracy kobiet w branży transportowej, aby zmienić postrzeganie tego sektora usług jako dostępnego dla wszystkich bez względu na płeć. To szczytny cel. Choć przekonywanie kobiet do pracy w zawodzie magazyniera czy kierowcy ciężarówki jest raczej skazane na podobne powodzenie jak parytety na przodku w kopalni węgla kamiennego. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane