Kobiety w branży IT łatwo nie mają

opublikowano: 25-05-2018, 15:54
aktualizacja: 28-05-2018, 15:56

Za dużo stereotypów, a za mało matematyki – takie wnioski popłynęły ze spotkania, podczas którego Fundacja Carrots zaprezentowała raport „Kobiety w IT”.

Nie da się ukryć, że przedsiębiorstwa z branży IT i technologii informacyjnych są wciąż zdominowane przez mężczyzn. Z raportu „Kobiety w IT” zrealizowanego przez Fundację Carrots wynika, że na 10 panów przypada zaledwie 3,4 pań. Ma to ogromny wpływ na decyzje dotyczące ścieżki kariery podejmowane przez młode dziewczyny. 

- Małe dziewczynki bardzo często są zainteresowane zajęciami, które według stereotypów są zarezerwowane dla chłopców. Wiele z nich interesuje się komputerami i lubi matematykę, ale w pewnym momencie coś się jednak zmienia i wybierając studia stawiają na kierunki humanistyczne. Musimy być więc czujni, żeby w tym kluczowym momencie odpowiednio zareagować. Powiedzieć, że to nie tylko zajęcie dla chłopców, a matematykę da się zrozumieć – mówiła Magdalena Taczanowska, dyrektor Segmentu Enterprise w Microsofcie, która w branży IT pracuje od 30 lat.

Kobiecy pierwiastek

Liczne badania pokazują, że większe zróżnicowanie zespołów pod względem płciowym czy społeczno-demograficznym przyczynia się do wzmocnienia innowacyjności i efektywności gospodarczej firm. Na szczęście coś się jednak zmienia. I jak zaznaczyła Małgorzata Ratajska-Grandin, prezes fundacji, kobiecy pierwiastek jest już we wspomnianych firmach coraz bardziej wyraźnie obecny. 

Takie zmiany widać również na uczelniach. Robert Stalmach, prezes w Newspoint, cytowany w raporcie zaznacza, że procentowy udział kobiet wśród studentów na uczelniach technicznych stale się zwiększa, a dziewczyny coraz częściej decydują się na naukę programowania. Z przeprowadzonego badania wynika, że blisko 60 proc. kobiet pracujących w IT ma wykształcenie wyższe. 48,3 proc. ankietowanych skończyło studia na kierunku ścisłym (w tym 76 proc. z nich informatykę). Wbrew stereotypom w branży IT świetnie odnajdują się także absolwentki m.in. kierunków społecznych (18,6 proc.), humanistycznym (9 proc.) czy artystycznym (2,2 proc.).

- W IT może odnaleźć się naprawdę każdy, osoba po informatyce czy innych kierunkach ścisłych, ale też humanista po kursach. Trzeba jednak zaznaczyć, że gdzieś trzeba będzie napisać algorytm i nie możemy zupełnie pominąć nauki – zaznaczyła Aleksandra Jarośkiewicz, dyrektor oddziału cyfrowego i e-commerce w Connectis.

Programistki i testerki

Raport o kobietach w IT pokazuje również, że ponad 54 proc. respondentek nie bierze pod uwagę możliwości relokacji. Mniejsza mobilność niż w przypadku pań z innych branż może być spowodowana możliwością pracy zdalnej, dzięki której nie trzeba zmieniać miejsca zamieszkania. 

- Budowanie dobrze zorganizowanych zespołów nie jest łatwe, kiedy każdy z pracowników znajduje się w innym miejscu, czasem nawet w innej strefie czasowej lub po prostu pracuje w innych godzinach niż reszta grupy. Jednak skoro dzisiejsza technologia daje takie możliwości, to wiele osób z nich korzysta – zauważyła Maria Połońska, prezes w Kreatik i organizatorka poznańskich spotkań Geek Girls Carrots.

Z raportu o kobietach w polskiej branży IT wynika, że stereotypy powinny odejść w niepamięć. Okazuje się, że 37,6 proc. z nich pracuje jako software developer, a 19,6 proc. na stanowisku testera oprogramowania. 76,5 proc. ankietowanych na stanowiskach specjalistycznych. Co więcej, 94 proc. kobiet ma stałą pracę (w innych branżach 82,8 proc.). Aż 73,8 proc. jest zatrudnionych na umowę o pracę. Mniej cieszą jednak ich zarobki. Wśród pań pracujących w IT największą grupę stanowią te zarabiające od 3-4 tys. zł netto (20,1 proc.). Zarobki powyżej 10 tys. zł to przywilej 4,7 proc. kobiet w IT. I choć pieniądze są jednym z najbardziej satysfakcjonujących czynników (89 proc.) liczą się również możliwość podjęcia pracy z dowolnego miejsca o dowolnej porze (80 proc.) oraz swobodną atmosferę i luźną kulturę pracy (77 proc.).

- Do tej pory mieliśmy informacje jakościowe na temat kobiet w branży IT, dzięki badaniu, w którym wzięło udział 2048 respondentek zyskaliśmy także dane ilościowe. Dzięki nim widzimy, że kobiety coraz częściej podejmują pracę w IT jako programistki i testerki – podsumowała Ilona Skarbowska, odpowiedzialna za rozwój międzynarodowy Geek Girls Carrots. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Łuszczyk

Polecane