Kody QR zamiast gotówki

  • Marta Bellon
opublikowano: 26-03-2013, 00:00

Rozwiązanie firm CodiLime i Cardprotec pozwala zapłacić rachunki lub zakupić produkt po zeskanowaniu kodu QR.

Dwie spółki proponują nowy system Codipay, z którego może korzystać każdy sprzedawca, w trybie online i offline, dostosowany do obsługi płatności przy użyciu dowolnej karty płatniczej lub kredytowej.

Opiera się on na rozwiązaniu MasterCard Mobile, dzięki czemu pieniądze pobierane są z powiązanej z rachunkiem bankowym karty lub karty kredytowej klienta w momencie dokonywania płatności lub zakupu. Mogą z niego korzystać użytkownicy smartfonów z systemami iOS i Android, a wkrótce również posiadacze Blackberry i systemu Windows Mobile.

Aby dokonać transakcji, należy zeskanować kod QR na rachunku telefonicznym, w gazecie, na plakacie, naklejce lub na ekranie komputera, zaakceptować warunki transakcji kodem PIN i zapłacić należność, zakupić wybrany produkt czy bilet do kina.

Wkrótce system będzie obsługiwał płatności z użyciem technologii NFC — np. w restauracjach, sklepach spożywczych czy też transporcie miejskim. Codipay powstał jako joint venture spółek: CodiLime i Cardprotec. Pierwsza jest dostawcą rozwiązań informatycznych, zrealizowała projekt od strony technologicznej. Cardprotec odpowiada za działania z zakresu business development i bezpieczeństwa.

— Wiele lat doświadczeń związanych z wdrażaniem systemów oferujących płatności internetowe oraz bezpieczeństwa transakcji i ochrony kart płatniczych pozwala mi stwierdzić, że Codipay stanowi przełom na rynku płatności mobilnych w Polsce — mówi Piotr Owczarek, prezes Codipay, twórca systemu Dotpay.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu