Kofola teraz także z procentami

opublikowano: 13-01-2020, 10:42

Czeski producent, który do zeszłego roku był właścicielem polskiego Hoopa, pierwszy raz w historii wchodzi w segment alkoholi, konkretnie zaś cydru.

Kofola ČeskoSlovensko - jeden z największych producentów napojów bezalkoholowych w Europie - kupuje firmę F. H. Prager, która w Czechach i na Słowacji produkuje tzw. cydr rzemieślniczy. To kolejna akwizycja wychodząca poza jej dotychczasowy podstawowym segment działalności Kofoli. Wcześniej na podobnej zasadzie w jej portfolio znalazły się m.in. herbaty ziołowe Leros czy kawy Café Reserva.

- Wciąż szukamy możliwości poszerzania naszej oferty o produkty naturalne oraz rzemieślnicze – mówi cytowany przez agencję ČTK prezes Kofoli Daniel Buryš.

Dodaje, że przejęcie F. H. Prager wpisuje się w tę tendencję, a dodatkowo pozwala zdobyć know-how w nowym dla grupy segmencie fermentacji (cydr wytwarzany jest z moszczu jabłecznego w sposób zbliżony do produkcji piwa techniką górnej fermentacji).

- Byliśmy pionierami w produkcji cydru rzemieślniczego w Czechach i na Słowacji. Teraz nadeszła pora, aby przekazać biznes komuś, kto będzie go mógł dalej rozwinąć – deklaruje z kolei Ondřej Frunc, jeden z dotychczasowych współwłaścicieli F. H. Prager.

Wartości transakcji strony nie ujawniły.

Kofola ostatnio nie tylko przejmuje, ale także wychodzi z wcześniejszych inwestycji. W zeszłym roku pozbyła się firmy Hoop Polska, która obciążała jej wyniki finansowe. Polski producent, który był w czesko-słowackiej grupie od 2008 r., przeszedł w ręce Ustronianki. Tym samym do swojego dotychczasowego portfolio - wody mineralnej, izotoników i mrożonej herbaty – dołączyła ona też napoje Hoop Cola i Jupik, wodę Artcic+ oraz syropy owocowe Paola. Ponadto dzięki zakupowi Ustronianka stała się też polskim dystrybutorem marki Nestea, która należy do koncernu Nestle.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane