Kolacja dla zysku, rachunek do kosztów

opublikowano: 25-07-2013, 00:00

NSA nie wskaże z góry, kiedy posiłek w restauracji można wliczyć do kosztów firmy. Jednym z ważnych kryteriów oceny jest jego cel.

Niedawny, korzystny dla podatnika wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) w sprawie rozliczania wydatkówponiesionych na usługi gastronomiczne, doczekał się pisemnego uzasadnienia. Jest ono bardzo obszerne i nawiązuje do wielu wcześniejszych orzeczeń, dotyczących możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów rachunków za różnego rodzaju poczęstunki serwowane kontrahentom, w tym obiady czy kolacje w restauracjach.

Zobacz więcej

FOT. redfloor/RGB Stock

Sąd, w składzie 7 sędziów (wydany w czerwcu wyrok miał tę rangę), stwierdza w uzasadnieniu, że każda taka sprawa musi być indywidualnie oceniana, a analizie powinien przyświecać przede wszystkim cel konkretnego wydatku.

Według NSA, ani okazałość, ani też miejsce, w którym przedsiębiorca serwuje klientowi posiłek, wcale nie są podstawowymi kryteriami oceny, czy można go rozliczyć w kosztach podatkowych, czy jednak uznać za reprezentację, która przekreśla taką możliwość. Wcześniej w wielu orzeczeniach sąd przyjmował tę drugą opcję. Uznawał, że wystawna kolacja służy głównie wizerunkowi firmy. W uzasadnieniu czerwcowego wyroku wskazał na konieczność innego podejścia do takiej kolacji czy obiadu.

NSA zauważa, że to, co dawniej można było uznać za reprezentację, obecnie wcale nie musi być do niej zaliczone ze względu na zmieniające się realia prowadzenia biznesu, przyjęte dobre praktyki i obyczaje. Jak wyjaśnia, dotyczy to akceptowanych i stosowanych powszechnie zachowań, bez których nie jest możliwe wykonywanie działalności.

Tym samym, wydatki postrzegane jako reprezentacyjne, mogą tak naprawdę służyć przede wszystkim uzyskaniu przychodów (co jest warunkiem rozliczenia ich w kosztach). Według NSA, nawet stworzenie właściwego klimatu dla prowadzonej działalności może rodzić skutek w postaci zwiększenia przychodu (wyrok NSA, sygn. II FSK 702/11).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu