Kolej dostanie zastrzyk z Brukseli

opublikowano: 27-09-2017, 12:10
aktualizacja: 27-09-2017, 12:11

PKP Polskie Linie Kolejowe wreszcie zaczynają wykorzystywać unijne fundusze. W tym roku mogą liczyć na refundacje inwestycji za 3 mld zł.

25 mld zł – na tyle Arnold Bresch, członek zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe. (PLK) szacuje wartość kontraktów niedawno podpisanych oraz już będących w realizacji. Zakłada, że do końca roku kwota wzrośnie do 30 mld zł. W tym roku kolej ma także szansę otrzymać wreszcie pierwsze unijne refundacje.

Marek Wiśniewski

- Spodziewamy się że w tym roku płatności dla PKP PLK sięgną 3 mld zł – powiedział „PB” podczas targów TRAKO Przemysław Gorgol, prezes Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT).

Ponad 70 proc. z tej kwoty będą stanowiły refundacje z Komisji Europejskiej. To niewiele w porównaniu z planami inwestycyjnymi spółki, ale warto podkreślić, że przez pierwsze lata tej perspektywy unijnej wykorzystanie funduszy Brukseli na inwestycje infrastrukturalne było bliskie zera. W tej perspektywie PKP PLK zamierzają zainwestować 66 mld zł, a wkład Komisji Europejskiej sięgnie około 40 mld zł.

- Do tej pory byłem ostrożnym pesymistą, jeśli chodzi o realizację inwestycji i wykorzystanie unijnych funduszy przez PKP PLK. Teraz jestem ostrożnym optymistą, a ostrożny optymista, to dobrze poinformowany pesymista – mówi Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury, zapewniając jednocześnie, że inwestycje na torach nabierają tempa.

W realizację programu modernizacyjnego przez PKP PLK mocno wierzy też Krzysztof Mamiński, prezes PKP. Od kilku dni szukał chętnego, który założy się o to, czy zarządca torów realizuje inwestycyjny plan. Zakład przyjął Adrian Furgalski, wiceprezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Kto wygra, przekonamy się po 2023 r i rozliczeniu bieżącej perspektywy.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane