Kolejarze PKP Cargo zapowiadają strajk na niedzielę

(Tadeusz Stasiuk)
08-11-2006, 13:29

W niedzielę 12 listopada pracownicy PKP Cargo przeprowadzą od godz. 10.00 do godz. 12.00 strajk ostrzegawczy - poinformował w środę na konferencji prasowej rzecznik prasowy Krajowego Komitetu Strajkowego (KKS) PKP Cargo Leszek Miętek.

W niedzielę 12 listopada pracownicy PKP Cargo przeprowadzą od godz. 10.00 do godz. 12.00 strajk ostrzegawczy - poinformował w środę na konferencji prasowej rzecznik prasowy Krajowego Komitetu Strajkowego (KKS) PKP Cargo Leszek Miętek.

Kolejarze protestują w ten sposób przeciwko polityce płacowej zarządu PKP Cargo. Związkowcy oczekują 3,5-proc. podwyżek pensji zasadniczych. Zarząd zaproponował podwyżkę w wysokości 50 zł i jednorazową wypłatę pozostałej części podwyżki.

Jak poinformował Miętek, związkowcy nie akceptują wypłaty jednorazowej, ponieważ oznaczałaby ona, że stawki pensji zasadniczych pozostaną dalej na niezmienionym poziomie.

W skład KKS wchodzi osiem kolejarskich central związkowych.

Rzecznik prasowy PKP Cargo Jacek Wnukowski powiedział PAP, że zarząd spółki podjął ostatnio dwie uchwały w sprawie płac.

Zgodnie z jedną z nich, zarząd wystąpił do WZA spółki z wnioskiem o podwyższenie wskaźnika wzrostu wynagrodzeń w 2006 roku z 2,9 proc. do 3,5 proc. W środę zarząd firmy podjął zaś uchwałę o wprowadzeniu od 1 października br. podwyżki wynagrodzenia zasadniczego średnio o 50 zł na jednego zatrudnionego, tj. w granicach wskaźnika wzrostu wynagrodzeń 2,9 proc.

"Jesteśmy zdania, że strajk jest nielegalny, ponieważ nie został zakończony proces negocjacji" - powiedział Wnukowski. Według niego, kolejną turę rozmów zaplanowano na 14 listopada.

Jak powiedział PAP rzecznik prasowy PKP Przewozy Regionalne Łukasz Kurpiewski, jeżeli maszyniści PKP Cargo pracujący na rzecz PKP Przewozy Regionalne nie przyjdą do pracy, to niemal wszystkie pociągi kursujące w tych godzinach nie wyruszą w trasę. Dodał, że do południa w środę PKP Przewozy Regionalne nie otrzymały od komitetu strajkowego żadnej informacji na temat ewentualnego protestu.

Jak poinformował PAP w środę wieczorem rzecznik PKP Cargo Ryszard Wnukowski, w związku z zapowiedzią przez związkowców strajku ostrzegawczego prezes PKP CARGO zdecydował, że 9 listopada br. rozpocznie działanie w spółce sztab kryzysowy PKP CARGO.

"Do zadań sztabu, na którego czele stoi członek zarządu spółki ľ Dyrektor ds. Eksploatacji i Zaplecza Technicznego - będzie należała m.in. ocena i bieżące monitorowanie sytuacji nadzwyczajnej, podejmowanie działań zmierzających do ograniczenia i likwidacji zagrożeń lub zakłóceń eksploatacyjno-przewozowych oraz bieżące zarządzanie procesem przewozowym" - napisał rzecznik w przesłanym PAP komunikacie.

Poinformował także, że zarząd spółki liczy "w obliczu uzgodnionej na 14 listopada br. kolejnej tury negocjacji płacowych, (...) na odpowiedzialne zachowanie strony związkowej i odwołanie przez nią strajku".

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kolejarze PKP Cargo zapowiadają strajk na niedzielę