Kolejka spragnionych Luksusowej

Katarzyna Kapczyńska
06-06-2007, 00:00

Szwedzka V&S będzie sprzedana. CEDC już ostrzy sobie zęby na należącą do niej Luksusową.

Szwedzka V&S będzie sprzedana. CEDC już ostrzy sobie zęby na należącą do niej Luksusową.

Rząd Szwecji zdecydował się na prywatyzację V&S Group, właściciela marki Absolut i polskiej Luksusowej. 20 czerwca zgodę na sprzedaż ma wydać szwedzki parlament.

Co po prywatyzacji V&S stanie się z Luksusową i produkującym ją zielonogórskim zakładem? Szwedzi zapewniają, że nie planują sprzedaży polskiej marki, ale branża spekuluje, że po prywatyzacji V&S Luksusowa poszuka nowego inwestora.

Rynek stawia na CEDC

— Międzynarodowe koncerny alkoholowe są zainteresowane wódką Absolut. Lokalne marki raczej ich nie interesują, więc takie jak Luksusowa zapewne będą sprzedane. W branży i wśród funduszy inwestycyjnych panuje przekonanie, że Luksusową przejmie Central European Distribution Corporation (CEDC) — mówi jedna z osób reprezentujących sektor alkoholowy w naszym kraju.

CEDC to największy w Polsce dystrybutor alkoholi. Należą doń takie marki, jak Żubrówka, Bols i Soplica. Grupa już bada grunt i przygotowuje się do zakupu Luksusowej.

— Analizujemy możliwości i skutki potencjalnej sprzedaży Polmosu Zielona Góra. Uważamy, że spółka ta posiada interesujące portfolio produktów, w tym również Luksusową. Będziemy obserwować zmiany rynkowe i pozostajemy otwarci na rozmowy — mówi William V. Carey, prezes CEDC.

Luksusowa dobrze pasowałaby też do portfela Polmosu Lublin, którego sztandarową marką jest Żołądkowa Gorzka.

— Gdyby istniała możliwość zakupu, to Polmos Lublin byłby zainteresowany. Pytanie uważam jednak za teoretyczne, bo nie ma oferty sprzedaży — mówi Marek Malinowski, prezes Polmosu Lublin.

Cenne marki

V&S interesują się tacy giganci, jak francuski Pernod Ricard (właściciel Wyborowej), Diageo (Smirnoff), Bacardi (Martini) i mający ponoć największe szanse Fortune Brands (wspólnie z V&S ma prawa do marki Jim Beam). Potencjalni inwestorzy nie poinformowali na razie, jakie mają plany wobec Luksusowej.

Marka Absolut jest wyceniana na blisko 6 mld USD. Ile może być warta Luksusowa? Kilka lat temu Szwedzi kupili polski brand i fabrykę prawie za 130 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kolejka spragnionych Luksusowej