Kolejna niewielka podwyżka stóp w Australii

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 01-11-2022, 10:11
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Bank Rezerw Australii po raz drugi z rzędu podwyższył we wtorek stopy procentowe jedynie o 25 punktów bazowych, jednak zapowiedział kontynuację cyklu zacieśniania swojej polityki monetarnej podnosząc równocześnie prognozę inflacyjną, informuje Reuters.

Bank Rezerw Australii (RBA)
Bank Rezerw Australii (RBA)
Brendon Thorne/Bloomberg

Po dzisiejszej decyzji banku centralnego, benchmarkowa pieniężna stopa procentowa wzrosła do 2,85 proc. osiągając dziewięcioletni szczyt. Była to siódma podwyżka stawek w ciągu ostatnich miesięcy.

RBA twierdzi, że z uwagi na utrzymującą się wysoką inflację konieczne będą dalsze podwyżki. Bank podniósł swoją prognozę dla inflacji, przewidując, że jej szczyt wypadnie w okolicach 8 proc.. do czego ma dojść jeszcze w tym roku. Poprzednia projekcja zakładała wartość na poziomie około 7,75 proc. Dopiero w 2024 r. CPI ma wyhamować w okolicach nieco ponad 3 proc. Tymczasem cel inflacyjny RBA to przedział od 2 do 3 proc.

Zachowawcza postawa RBA, przejawiająca się w częstszych, ale za to niższych w swojej skali podwyżkach tłumaczona jest chęcią utrzymania gospodarki na wzrostowej ścieżce. Od maja br. stopy procentowe wzrosły już o 275 punktów bazowych, a RBA chciał zwolnić tempo i zobaczyć, jak drastyczne zaostrzenie wpłynęło na wydatki konsumentów w kontekście zwiększonej niepewności na świecie.

RBA zrewidował również swoją prognozę wzrostu gospodarczego do średnio około 3,0 proc. w tym roku i 1,5 proc. w latach 2023 i 2024.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane