Kolejne banki pod lupą UOKiK

opublikowano: 02-11-2017, 22:00

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie spreadów przeciwko BPH, PKO BP i Pekao.

— Uznaliśmy za niedozwolone klauzule zawarte we wzorcach umów i aneksach do umów kredytowych i pożyczek hipotecznych wyrażonych w walutach obcych — mówi Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Marek Niechciał
Zobacz więcej

Marek Niechciał Fot. ARC

Nadzorca może ukarać banki grzywną do wysokości 10 proc. ich obrotów. Wątpliwości urzędu budzą niejasne zasady dotyczące ustalania kursu walut, które pojawiały się w umowach — np. „przez dodanie/odjęcie marży o nie więcej niż 5 proc.” (PKO BP); „kurs średni NBP minus marża kupna ustalana decyzją banku (BPH)”. Co więcej — marża obu banków była wyznaczana dowolnie i arbitralnie oraz oparta na niemożliwych do weryfikacji kryteriach.

UOKiK zarzuca też Bankowi Pekao, że określa kursy walut na podstawie rynkowych kursów kupna i sprzedaży, nie precyzując, gdzie konsument może je znaleźć. Klienci skarżą się, że w sprawie kursów walut bank odsyła ich do płatnego serwisu Reutersa oraz do tabel, które sam sporządza. Nie informuje ich jednak o tym, kiedy oraz ile razy dziennie publikuje tabele z kursami. W rezultacie konsument nie może sam oszacować kursu, po którym bank przeliczy ratę.

Nadzorca zarzuca również PKO BP, że przyznaje sobie prawo do jednostronnej zmiany wysokości spreadu. Bank BPH natomiast dodaje do kursów NBP marżę, jednak jej ustalenie może być trudne dla klienta, ponieważ wyznaczana jest decyzją banku raz na miesiąc. Co więcej, bank zastrzega, że może się zmienić. Bank BPH po przejęciu większej części działalności przez Alior Bank w listopadzie zeszłego roku nie udziela nowych kredytów, zajmuje się wyłącznie obsługą portfela kredytowego. Banki nie chcą komentować postępowania. UOKiK sprawdza obecnie zasady ustalania spreadów w 10 bankach. Postawił zarzuty sześciu bankom: BGŻ BNP Paribas, BZ WBK, Bankowi Millennium, Deutsche Bankowi, Getin Noble Bankowi i Raiffeisen Polbankowi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu