Kolejne biuro bankrutuje

Lesław Kretowicz
opublikowano: 19-08-2002, 00:00

Kolejny touroperator nie wytrzymał kryzysu na rynku. W Bułgarii zostało na lodzie 150 klientów warszawskiego biura Walo-tour Waloiza.

W piątkowym numerze „PB” przedstawiciele Polskiej Izby Turystycznej zapewniali, że upadki dwóch warszawskich biur podróży — As i Dromader — to odosobnione przypadki. Tymczasem już tego samego dnia pojawił się kandydat na bankruta — Walo-tour Waloiza, touroperator z Warszawy. To niewielkie biuro podróży specjalizuje się w wyjazdach do Bułgarii. Jego właściciel, Valentin Cwietkow, twierdzi, że przyczyną niewypłacalności firmy jest gwałtowny i niespodziewany wzrost wartości euro.

Obecnie na wczasach w Bułgarii, zorganizowanych przez Walo-tour Waloiza wypoczywa około 150 osób. Według naszych informacji to piąty czarter zorganizowany w 2002 roku przez spółkę. Na szczęście jej klienci znaleźli się w nieco lepszej sytuacji niż uczestnicy wycieczek upadłej przed kilku tygodniami firmy As. W jej przypadku turyści zostali bez hotelu i możliwości powrotu do kraju, tym razem mają gdzie mieszkać. Bułgarscy właściciele biura podróży opłacili pobyt uczestników turnusu, natomiast nie są w stanie sfinansować ich powrotu do kraju. Zdążył się tym jeszcze w piątek zająć odpowiedni wydział mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego — turyści będą mogli wrócić do kraju dzięki uprzejmości bułgarskich linii lotniczych. Przewoźnik zgodził się przewieźć klientów bankrutującego biura za 18,8 tys. USD (ponad 75 tys. zł). Środki na opłacenie przelotu zapewnia ubezpieczyciel — w tym wypadku Warta —na wniosek wojewody mazowieckiego.

To będzie zły sezon dla Warty, która chroniła również Asa i Dromadera. W przypadku tej ostatniej spółki poszkodowane będzie również PZU, gdyż od 15 lipca 2002 r. tam były ubezpieczane wycieczki tego operatora.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Lesław Kretowicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Kolejne biuro bankrutuje